W Amazońskiej puszczy rośnie najwyższe drzewo Ameryki Południowej. Odkryli je brazylijscy naukowcy

Jakie jest najwyższe drzewo w Ameryce Południowej? Brazylijscy naukowcy odkryli w Puszczy Amazońskiej prawdziwego, lokalnego giganta. Drzewo ma taką samą wysokość jak 25-piętrowy budynek. Badacze dotarli do niego po trzech latach.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Członek nieuchwytnego plemienia nagrany w Brazylii

Najwyższe drzewo Ameryki Południowej zostało zauważone przypadkiem przez brazylijskich naukowców podczas przeglądania zdjęć satelitarnych. Choć drzewo zauważono już w 2019 roku, to udana ekspedycja w celu zbadania rośliny odbyła się dopiero w połowie września br. Wyprawa była planowana tak długo, ponieważ drzewo rośnie w dziewiczej Puszczy Amazońskiej i bardzo ciężko było się do niego dostać. Ze względu na usytuowanie nie było możliwe m.in. dotarcie samolotem czy samochodem. 

Najwyższe drzewo Puszczy Amazońskiej. Sprawiło naukowcom sporo kłopotów

Najwyższe drzewo Amazonii sprawiło badaczom sporo problemów. Pierwsza wyprawa odbyła się w roku odkrycia, ale została zakończona po 10 dniach. Trzy następne ekspedycje doprowadziły naukowców do innych, bardzo wysokich drzew, ale rekordzista wciąż pozostawał nieuchwytny. W końcu we wrześniu 2022 roku badaczom udało się dotrzeć do gigantycznego orzecha. Nie obyło się bez poświęceń - 250 kilometrów przepłynęli łodzią, następne 20 kilometrów przeszli pieszo, a do tego jedna osoba została ugryziona przez jadowitego pająka. Na szczęście nic jej się nie stało. Sama wyprawa zakończyła się powodzeniem. 

Drzewo - gigant w Puszczy Amazońskiej. Naukowcy dotarli do niego po trzech latach

Ogromne drzewo rośnie w rezerwacie Iratapuru River w północnej Brazylii. Jest to orzech z gatunku angelim vermelho (dinizia excelsa), czyli z rodziny bobowatych (motylkowatych). Drzewo ma 88,5 metra wysokości, a jego pień ma obwód 9,9 metra. Tym samym pokonało dotychczasowego giganta - orzecha o wysokości 66 metrów. Naukowcy ustalili, że drzewo waży około 400 ton i ma od 400 do 600 lat. 

Więcej o: