Topowe jeziora w Polsce. Na liście największe, najgłębsze, ale i to ukryte w podziemiach Wieliczki

Jedną z atrakcji i pięknych lokalizacji, która co roku ściąga tysiące turystów jest Kraina Tysiąca Jezior, czyli Mazury. To właśnie tam znajdziemy najgłębsze i największe zbiorniki. Na liście tych najciekawszych figurują również te najmniejsze, z kolei w Wieliczce znajdziemy zbiornik ukryty 100 metrów pod powierzchnią.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najciekawsze polskie jeziora w dużej mierze zlokalizowane są na Mazurach - to właśnie tam padają rekordy głębokości i rozmiarów. Jak się jednak okazuje, ciekawe zbiorniki podziwiać możemy także w Małopolsce, czy w woj. zachodniopomorskim. 

Topowa piątka - te jeziora w Polsce zachwycają

W Polsce podziwiać możemy piękno gór, urokliwe wybrzeże, ale i zjawiskowe jeziora. Ta różnorodność sprzyja nie tylko turystyce, ale i rekreacji. Biorąc pod uwagę zbiorniki wodne, królestwem jeziorMazury. To właśnie tam możemy żeglować po ogromnej tafli Śniardwy, które jest tak rozległe, że nazywane jest mazurskim morzem. Z kolei Hańcza zalicza się do tych najgłębszych, które skrywa pod wodą wiele tajemnic. Na liście ciekawych i zjawiskowych jezior znajdziemy jeszcze trzy inne i wyjątkowe. 

Jezioro Jeziorak - najdłuższe jezioro w Polsce jest zlokalizowane na terenie Pojezierza Iławskiego. Zbiornik ma ponad 27,45 km długości to jednak nie wszystko. Zalicza się je także do szóstego co do wielkości, ponieważ ma 31,52 km/kw powierzchni. Wybrzeże bogate jest w liczne zatoki i przystanie. Wyróżnić można także 16 wysp położonych na wodach jeziora - największe z nich to Wielki Ostrów. Nie sposób nie wspomnieć także o Kanale Elbląskim, które zapewnia żeglowną drogą wodną na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Wody są prawdziwą mekką dla żeglarzy oraz fanów wszelakich sportów wodnych. 

Kolejne na liście figuruje Jezioro Śniardwy, które jest największym polskim jeziorem pod względem powierzchni. Zlokalizowane w województwie warmińsko-mazurskim, na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich kusi pięknem i wieloma atrakcjami. Jezioro Śniardwy ma 113,4 km/kw powierzchni dla porównania Mamry - 102,8 km/kw. Linia brzegowa jest równie długa i liczy blisko 65 kilometrów, a maksymalna głębokość to niemal 24 metry. Nazywane mazurskim morzem stanowi wyzwanie dla żeglarzy - pogoda lubi być zmienna, a umiejętności dobrego nawigowania są tu kluczowe. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Topowe jeziora w Polsce - najmiejszy i najgłębszy akwen

W topowej piątce polskich jezior wyróżnić można także to najmniejsze. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim należącym do Pojezierza Wałeckiego. Mowa tu o jeziorze Bukowo, które przy Śniardwy czy Mamry stanowi przysłowiową kałużę. Według różnych źródeł powierzchnia mieści się  w granicach od 15,3 ha do 18,5 ha, czyli jest mniejsza niż 0,2 km/kw. To prawdziwa perełka na mapie Polski. 

Wracając do rekordowych rozmiarów - Jezioro Hańcza zlokalizowane na terenie Pojezierza Wschodniosuwalskiego jest w Polsce najgłębszym zbiornikiem. W najgłębszym punkcie liczy 108,5 metra głębokości. Jezioro jest objęte ścisłą ochroną, ponieważ mieści się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Akwen skrywa wiele tajemnic.

Ostatnim na liście jest jezioro położone w podziemiach kopali soli w Wieliczce. Ponad 100 metrów pod ziemią, a dokładniej w komorze Erazma Barącza skrywa się sztuczny zbiornik wypełniony solanką. Jest ona cięższa o 1/3 od zwykłej wody. Mały akwen mierzy dziewięć metrów głębokości. Ciekawostką jest, fakt, że w 2004 roku Mateusz Kusznierewicz - medalista olimpijski, dzięki wsparciu ogromnej dmuchawy, żeglował po tafli na desce windsurfingowej.

Więcej o: