Najmniejszy park narodowy w Polsce ma wiele do zaoferowania. Idealne miejsce na jesienny wypad

Najmniejszy park narodowy w Polsce mimo swojej niewielkiej powierzchni, ma wiele do zaoferowania. Znajdują się tutaj liczne szlaki turystyczne, dlatego jest to idealne miejsce na jesienny wypad. Przedstawiamy atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego.

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym polskim parkiem narodowym. Znajduje się na południu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w województwie małopolskim. Został założony w 1956 roku i aktualnie obejmuje ponad dwa tysiące hektarów terenu. Jego większą część zajmują obszary leśne. Można tam spacerować szlakami zachwycając się przepięknymi formacjami skalnymi. Dlaczego warto wybrać się tam na krótkie wakacje?

Zobacz wideo Anna Wendzikowska o podróżach. Jak jej córki reagują na latanie samolotem?

Najmniejszy park narodowy w Polsce ma wiele do zaoferowania. Idealne miejsce na jesienny wypad

Ojcowski Park Narodowy znajduje się około szesnastu kilometrów na północ od Krakowa w Dolinie Prądnika. Park przyciąga turystów przede wszystkim ze względu na przepiękne krajobrazy i monumentalne formacje skalne - wapienie pochodzące z górnej jury. Te skalne rzeźby zostały uformowane na dnie morza ze szkieletów morskich organizmów. Co ciekawe, symbolem parku stał się nietoperz, który zamieszkuje ojcowskie jaskinie. W Polsce mamy dwadzieścia pięć gatunków nietoperzy, a w Ojcowskim Parku Narodowym możemy spotkać aż siedemnaście z nich. 

Główne atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego - Maczuga Herkulesa i inne formacje skalne

W Ojcowie znajduje się Brama Krakowska, której wrota mają wysokość około piętnastu metrów. Nie jest to jedyna skalna skalna atrakcja Ojcowskiego Parku Narodowego - warto odwiedzić Rękawicę zwaną też Pięciopalcówką i Igłę Deotymy, którą zobaczycie wędrując od Bramy Krakowskiej w stronę centrum Ojcowa. Największym zabytkiem przyrody w tym regionie jest Maczuga Herkulesa. Znajduje się około sześć kilometrów od centrum Ojcowa. Strzeże ona stojącego obok Zamku w Pieskowej Skale.

Więcej pysznych przepisów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: