Zamek Ogrodzieniec skrywa mroczne tajemnice. Piękna Olimpia do dziś w białej sukni spaceruje po blankach

Piękna Olimpia przez intrygę ojca rzuciła się z wierzy. Od tego czasu jej duch nawiedza mury zamku Ogrodzieniec w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ponoć do dzisiaj można zobaczyć, jak błąka się w białej sukni między ruinami.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zamek Ogrodzieniec jest chętnie odwiedzany przez turystów podążających szlakiem Orlich Gniazd. Z ruinami wiąże się wiele legend i podań. Według jednej z nich średniowieczne mury do dzisiaj nawiedzane są przez Białą Damę oraz Czarnego Psa. 

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Kto nawiedza zamek Ogrodzieniec? Legenda głosi o pięknej Olimpii

Legenda sięga XV wieku, kiedy w zamku rezydował Seweryn Boner. Szlachcic miał piękną córkę Olimpię, o której względy starało się wielu mężczyzn, jednak ona oddała serce młodziutkiemu rycerzowi Stanisławowi Kmicie. Ojciec nie wyrażał jednak zgody na małżeństwo, ponieważ ukochany córki był katolikiem, a on sam - protestantem.

W międzyczasie wybuchła wojna, na którą wyruszył młody rycerz. Przed wyjazdem obiecał jednak swojej ukochanej, że będzie do niej pisał. Ojciec, który dowiedział się o umowie, przechwytywał jednak wszystkie listy do i od córki. Stanisław, nie otrzymawszy od Olimpii żadnej odpowiedzi, po powrocie posłał do niej giermka z listem. Wiadomość jednak ponownie przechwycił Boner, który podszywając się pod córkę odpisał, że ta oddaje rękę komu innemu. Nieszczęśliwy rycerz po przeczytaniu tych słów rzucił się w przepaść w pełnej zbroi i na koniu.

Sam Boner po tym wydarzeniu wywiózł córkę do zamku Ogrodzieniec. Nie udało mu się jednak ukryć prawdy - Olimpia, która dowiedziała się w końcu o podstępie ojca i śmierci ukochanego, z rozpaczy wyskoczyła z okna południowej wieży. Legenda głosi, że od tego czasu można ujrzeć jej ducha spacerującego w białej sukni po blankach.

W ruinach zamku wciąż można spotkać Białą Damę

Zwiedzając zamek Ogrodzieniec wciąż można spotkać tamtejsze duchy - szczególnie w wakacyjny piątek, gdy organizowany jest "Wieczór z Duchami". Przewodnik podczas oprowadzania po zamkowych murach opowiada owiane legendą historie. Warto wtedy wytężyć wzrok, aby zobaczyć wyłaniające się z ciemności duchy.

Więcej o: