"Grzyb jak makaron ryżowy" w polskim lesie. Jadalny, ale ręce precz od niego

Ni to makaron ryżowy, ni koralowiec. Lasy Państwowe opublikowały w mediach społecznościowych zdjęcie niezwykle rzadkiego okazu. Jest zagrożony wyginięciem.

Przedstawiciele Lasów Państwowych często publikują ciekawostki ze świata przyrody. Naszą uwagę szczególnie przykuł post ze zdjęciem okazu, który, choć jadalny, najlepiej podziwiać w naturze lub na zdjęciach. Mowa o koralowniku białawym. Ta zjawiskowa fotografia została zrobiona w polskich lasach, a dokładnie w Nadleśnictwie Hajnówka.

"Leśne dziwy" – czytamy w opublikowanym poście. "Grzyb jak makaron ryżowy".

W dalszej części postu leśnicy informują, że grzyby są najliczniejszą grupą organizmów na kuli ziemskiej. "Różne źródła podają, że może być ich od 2,2 mln do 3,8 mln, a nawet 13 mln. Mają oryginalne kształty, kolory, zapach i smak" – dodają autorzy postu.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Uwiecznionego na zdjęciu koralownika białawego, choć nie jest trujący, nie wolno zbierać, ponieważ został wpisany na Czerwoną listę roślin i grzybów Polski. Jest zagrożony wymarciem. Występuje w naszym kraju, a także w Niemczech, Danii i Holandii.

Internauci nie kryją zachwytu opublikowanym zdjęciem. "To takie kosmiczne grzyby", "Piękne dary lasu. Wspaniale się prezentuje" - komentują. 

Świat przyrody potrafi zachwycić

Leśnicy zachęcają również do tego, żeby podczas wypatrywania grzybów skupić się na otaczającej naturze. I mają rację, bo chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że natura jest doskonałym artystą. 

Źródło: Lasy Państwowe 

Więcej o: