Klasztor na Świętym Krzyżu skrywa wiele tajemnic i legend. Muzeum, historia, dojazd i bliskie atrakcje

Jedną z atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego jest Klasztor na Świętym Krzyżu. Miejsce wciąż stanowi czynny obiekt sakralny, ale i historyczny. Mury budowli skrywają wiele tajemnic i legend. Oferta zwiedzania jest bardzo bogata ciekawa - podpowiadamy zatem jak dojechać i jak zaplanować wycieczkę.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Województwo świętokrzyskie oferuje wiele atrakcji turystycznych takich jak zamki, parki i rezerwaty. Warto wyróżnić także szlak sakralny, który prowadzi do Klasztoru na Świętym Krzyżu. To wyjątkowe miejsce, bowiem stare mury skrywają wiele tajemnic i legend. 

Góry ŚwiętokrzyskieGóry Świętokrzyskie, co zwiedzić i jak zaplanować wycieczkę?

Dlaczego warto odwiedzić Klasztor na Świętym Krzyżu?

Odwiedzając lub przejeżdżając przez woj. świętokrzyskie, warto odwiedzić atrakcje turystyczne i poznać bogatą historię regionu. Poza urokliwymi zamkami czy spacerowaniu po Świętokrzyskim Parku Narodowym warto odwiedzić także miejsce religijne, które oferuje nie tylko poznanie religijnych historii, ale i bogatej architektury, miejscowych legend oraz zwiedzanie starych murów zamieszkałych dziś przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Klasztor szczególnie jesienią wydaje się tajemniczy i magiczny. Okalająca go przyroda zmienia wówczas barwy, tworząc piękne widoki i wyjątkowy klimat. Klasztor znajduje się na Łysej Górze, która kryje się również pod nazwami Łysiec, Święty Łysiec oraz Święty Krzyż. Wzniesienie jest drugim najwyższym szczytem w Górach Świętokrzyskich i mierzy 594 m n.p.m.

Warto dodać, że obiekt znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Trasa zwiedzania składa się z odwiedzenia:

  • furty klasztornej,
  • krużganków,
  • kościoła i bazyliki Trójcy Świętej,
  • kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, kaplicy Oleśnickich,
  • zakrystii,
  • muzeum historyczno-misyjego,
  • krypty benedyktynów
  • krypty księcia Jeremiego Wiśniowieckiego

Z klasztorem wiąże się także legenda. Opowiada ona o podążającym za anielskim światłem Emeryku, który dotarł do klasztoru na Łysej Górze, gdzie zakon ojców benedyktynów powitał go z otwartymi ramionami. W ranach podziękowania książę następnego dnia postanowił obdarować zakon niezwykłym darem. Ofiarował swój relikwiarz z oprawioną w złoto drzazgą ze Świętego Krzyża. Właśnie stąd wzięła się nazwa klasztoru i tak pozostało do dziś. 

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Podróż do Klasztoru na Świętym Krzyżu i okoliczne atrakcje

Na Święty Krzyż można dotrzeć trzech z miejscowości: Huta Szklana, Trzcianka czy Nowa Słupia. Podróż nie powinna sprawić problemu - droga jest dobrze oznakowana. Podróż komunikacją miejską także jest możliwa. Wystarczy wybrać jeden z autobusów jadących z Kielc do Nowej Słupi, które jadą przez Trzciankę. Na Łysą Górę prowadzi także wiele szlaków m.in. trasa z Huty Szklanej mierząca około dwóch km czy szlak niebieski z Nowej Słupi. 

Będąc w okolicy, warto odwiedzić także inne atrakcje takie jak największa w Górach Świętokrzyskich i jedna z największych gołoborzy w średniogórzu Środkowej Europy. Bilet wstępu kosztuje 10 złotych, a rozpościerająca się panorama, która na długo zostanie zapamiętana. Innym wartym odwiedzin punktem jest Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze na Świętym Krzyżu. Wieża mierzy blisko 157 metrów. Okolica oferuje także Ośrodek kultu religii Słowian czy Muzeum Przyrodniczo-Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Więcej o: