W Bieszczadach już się zaczęło. Zdjęcia opublikowane przez leśników zwiastują złe wiadomości dla grzybiarzy

Chociaż nie obyło się bez chłodu i opadów deszczu, tegoroczna jesień jest wyjątkowo pogodna i łaskawa. Co za tym idzie, leśne zbiory także były owocne. Niestety, wszystko, co dobre szybko się kończy. Jak donoszą Lasy Państwowe, w niektórych regionach pojawiły się już pierwsze przymrozki. Zdjęcie z Bieszczad zwiastuje powolny koniec grzybobrania.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tegoroczne grzybobranie dla wielu okazało się wyjątkowo owocne. Pogoda rozpieszczała, a leśne warunki były niejednokrotnie wręcz idealne. Fora i media społecznościowe wypełnione były treściami oraz zdjęciami dumnych grzybiarzy, oraz pełnych koszyków. Niestety, wszystko wskazuje na to, że łaskawe warunki powoli się kończą. Jak podają Lasy Państwowe, występują już pierwsze przymrozki. 

Sezon na grzyby powoli się kończy? Zdjęcie z Bieszczad wiele wyjaśnia

Słoneczna pogoda i wysoka temperatura w ostatnich dniach rozpieszczają wiele regionów Polski. Podsumowując tegoroczną jesień, poza chwilowym załamaniem wypada bardzo łaskawie, a aura sprzyja spacerom, aktywnościom na świeżym powietrzu oraz planowaniu weekendowych wycieczek. Oczywiście grzybobranie nadal dla wielu jest najważniejszym jesiennym rytuałem. Zbiory w wielu regionach są owocne, liczyć można także na wysypy. 

Niestety, dla niektórych województw sezon na grzybobranie powoli się kończy. Leśnicy opublikowali zdjęcie z Bieszczad - wróży ono koniec dobrej passy. Post opublikowany na Facebooku Nadleśnictwa Baligród przedstawia las pokryty pierwszym przymrozkiem. 

Zobacz wideo Parki Narodowe

Czy to koniec sezonu na grzyby? Przymrozki zawitają w tych regionach

Wszystko wskazuje na to, że sezon na grzybobranie powoli się kończy. Przymrozki pojawiły się już na terenach górskich. Przedstawiciele Lasów Państwowych z Baligrodu w województwie podkarpackim, podzielili się zdjęciami oszronionych roślin, gałęzi i paproci. 

Wielu lokalnych grzybiarzy ze smutkiem odpowiedziało w komentarzach, że ubolewa nad końcem sezonu. Znaleźli się jednak i tacy, którzy odetchnęli z ulgą. Bowiem spora część użytkowników mediów społecznościowych jest już najzwyczajniej zmęczona nieustannymi przechwałkami, zdjęciami i treściami dotyczącymi zbiorów i wyjść do lasu. Pod postem Nadleśnictwa z Baligrodu możemy przeczytać:

Dobrze, że zmroziło. (...) My na Podlasiu biegamy po lesie i nic, nawet trujaka
Zaczyna się nocny ziąb i grzybów nie będzie. Ale wygląda wspaniale
Złota jesień nieuchronnie zniknie z widoków ogólnych, ale jeszcze z pewnością potrwa dłużej w głębi dolinnych lasów. Brzozy, dęby i modrzewie szykują się na swoje pięć minut

Jak zatem prezentują się prognozy dla innych regionów? Przymrozki pojawiły się przy gruncie już w wielu regionach Polski wschodniej, południowo-wschodniej, centralnej, oraz w niektórych miejscowościach na zachodzie i północy kraju. Tereny górskie, okolice zbiorników wodnych oraz te poza aglomeracjami miejskimi są najbardziej narażone. Więcej szczegółowych informacji o pogodzie znaleźć można w naszym artykule: Pogoda długoterminowa na październik 2022. Będą przymrozki, możliwe pierwsze opady śniegu

Więcej o: