USA. Przenieśli wieżowiec bez wstrzymywania jego działalności. W środku było 600 pracowników

Budynek centrali telefonicznej o wadze 11 tysięcy ton został przeniesiony na sąsiednią działkę bez wstrzymywania jego działalności. W środku było około 600 pracowników. Jak twierdzą niektórzy - to jeden z najważniejszych wyczynów w historii inżynierii.

Indiana Bell Building w Indianapolis został zaprojektowany w 1907 roku dla Central Union Telephone Company. Kilkanaście lat później ten 7-piętrowy budynek przejęła inna firma, zatrudniająca znacznie więcej pracowników. W trosce o zapewnienie odpowiedniej przestrzeni początkowo planowano wyburzyć wieżowiec, a na jego miejscu postawić większy. Architekt wpadł jednak na inny pomysł — postanowił, że zamiast niszczyć budynek, lepiej przenieść go na sąsiednią działkę.

Krok po kroku

Listopad 1930 roku. W Stanach Zjednoczonych trwają przygotowania do skomplikowanej operacji, która niemal sto lat później wciąż uznawana będzie za jeden z ważniejszych wyczynów w historii inżynierii. W ciągu kolejnych 34 dni budynek ważący niemal 11 tysięcy ton zostanie bowiem przeniesiony o 16 metrów na południe. Następnie wykona obrót o 90 stopni i zmieni położenie o kolejne 10 metrów. Jak informuje portal Geekweek:

Całość odbyła się bez przerywania pracy centrali. Nie tylko prąd był w tym czasie dostarczany. Zachowano również ciągłość dostaw gazu i wody do budynku.

Pytanie, która nasuwa się w pierwszej kolejności, brzmi: w jaki sposób tego dokonano? 

Centymetr po centymetrze

Na początku 7-piętrowy wieżowiec został podniesiony przy pomocy podnośników hydraulicznych. Kolejno ruch konstrukcji odbywał się przy użyciu hydraulicznych walców po betonowej nawierzchni z pomocą belek świerkowych. Tempo przesuwania budynku wynosiło około 40 cm na godzinę, dzięki czemu — według przekazów pracowników — we wnętrzu wieżowca proces ten nie był w żaden sposób wyczuwalny. Dodatkowym ułatwieniem dla pracowników było umieszczenie ruchomego chodnika w pobliżu wejścia. 

Fenomen na skalę światową

W 1930 roku Indiana Bell Building był jednym z pierwszych wieżowców, który został przeniesiony i obrócony, a nie — jak pierwotnie zakładano — wyburzony. Kiedy już proces przebiegł pomyślnie, zaraz obok wybudowano kolejny budynek. Z czasem okazało się jednak, że powierzchnia wciąż nie jest wystarczająca, biorąc pod uwagę ilość pracowników firmy. 

W związku z tym pierwotny budynek został rozebrany w 1963 r., a część dobudowana stanowi obecnie fragment 22-piętrowego wieżowca.

- podsumowuje portal Geekweek. 

 

Źródło: Geekweek.interia.pl

Więcej o: