Opuszczone sanatorium w Gdyni Orłowie od lat straszy turystów. A miłośnicy urbexu zacierają ręce

Opuszczone sanatorium w Gdyni Orłowie to mało reprezentatywne miejsce na mapie miasta. Zniszczony budynek z powybijanymi oknami i odchodzącą od ścian farbą od lat straszy turystów. Jednocześnie jest też rajem dla miłośników urbexu, którzy z pasją eksplorują opuszczone miejsca... narażając się przy tym na mandat.

Sanatorium "Zdrowie" w Gdyni Orłowie czasy świetności ma dawno za sobą. Powstało w 1962 roku i funkcjonowało jako Dom Wczasowo-Leczniczy Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej i Przemysłu Terenowego. Następnie obiekt zmienił się w Dom Profilaktyczno-Wypoczynkowy "Zdrowie". Obecnie jest atrakcją turystyczną dla miłośników urbexu, ale i miejscem aktywności wandali.

Zobacz wideo Najbardziej nawiedzony i przerażający adres Warszawy - Wilcza 2/4

Opuszczone sanatorium w Gdyni Orłowie. W czasach PRL obiekt cieszył się ogromną popularnością

Sanatorium w Gdyni Orłowie cieszyło się ogromną popularnością w czasach PRL. Z czasem zostało rozbudowane o kolejne trzy piętra i stołówkę w formie rotundy z widokiem na morze. Mogło odpoczywać tam 160 osób w pokojach jedno, dwóch, trzech i czteroosobowych. Obiekt dysponował również salą konferencyjną na 30-40 osób i restauracją na 100 osób.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Podkarpacie. Naziemny schron kolejowy w Stępinie największy w EuropiePodkarpacie. Naziemny schron kolejowy Hitlera największy w Europie

W 2005 roku sanatorium w Gdyni Orłowie zostało zamknięte. Przekonywano, że jego działalność zakończyła się z powodu osuwającej się skarpy. Budynek planowano wyburzyć, jednak obecnie, 17 lat później, wciąż stoi na swoim miejscu i niszczeje.

Opuszczone sanatorium cieszy się popularnością wśród miłośników urbexu. Zaglądają tam też wandale

Gdy ogłoszono zamknięcie sanatorium, zainteresowali się nim złomiarze, którzy zaczęli wynosić z budynku cenne wyposażenie. Zaczęli tu również pomieszkiwać bezdomni, ale pojawiali się także wandale, którzy przez lata doprowadzili budynek niemalże do ruiny.

Trumna z mumią faraona sprzed 3 tys. lat zbadana cyfrowo (zdjęcie ilustracyjne)Trumna z mumią faraona zbadana cyfrowo. Bez otwarcia trumny

Nie jest to jednak straszne miłośnikom urbexu, których pasją jest eksplorowanie opuszczonych miejsc, choć teren jest ogrodzony, a wstęp jest wzbroniony. Warto wspomnieć, że za odwiedziny dawnego sanatorium można otrzymać mandat. 

Więcej o: