Największy naziemny schron w Europie znajduje się w Polsce. Powstał z obsesji Hitlera

W Stępinie na Podkarpaciu, godzinę jazdy samochodem z Tarnowa, znajduje się największy w Europie naziemny schron kolejny. Został wybudowany dla przywódcy III Rzeszy. To tam Adolf Hitler spotykał się z włoskim dyktatorem Benito Mussolinim.

Jak podaje "Gazeta Krakowska", Adolf Hitler, któremu bardzo zależało na bezpieczeństwie, zadbał o to, by schron zapewniał mu właściwą ochronę. W budowę potężnego obiektu miało być zaangażowanych nawet 10 tys. robotników. Aby zachować tajemnicę, większość z nich została najprawdopodobniej rozstrzelana.

Zobacz wideo Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać

Stępin. To tam znajduje się największy naziemny schron kolejowy w Europie

Naziemny schron kolejowy w Stępinie był dla Adolfa Hitlera bazą, w której dowodził przed planowanym w ramach operacji Barbarossa atakiem na Związek Radziecki. Jak podaje "Gazeta Krakowska", roczna budowa kompleksu schronów zakończyła się w 1941 roku. Największym schronem był blisko 400-metrowy naziemny schron kolejowy. Jak czytamy, na potrzeby tego kompleksu przeprowadzono 3,5 kilometra linii kolejowej ze stacji Wiśniowa.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nawiedzone miejsca w Małopolsce (zdjęcie ilustracyjne)Przerażające miejsca i nawiedzone budynki w Małopolsce

Konstruktorzy kompleksu zapewniali, że ten potężny schron wytrzymałby nawet kilkukrotne uderzenie pocisku o wadze 500 kilogramów. Schron był również wyposażony w system śluz i wrót, które chroniły osoby przebywające wewnątrz przed atakiem biologicznym i chemicznym. W środku znajdowały się również schrony dla załogi i obsługi pociągu oraz wiele pomieszczeń technicznych i magazynów.

Co ciekawe, pod koniec sierpnia 1941 roku spotkali się tam przywódca III Rzeszy Adolf Hitler i włoski dyktator Benito Mussolini. Historycy nie wykluczają również, że znajdowała się tam tajna broń Hitlera, a część kondygnacji kompleksu została zalana i nie została jeszcze odkryta.

Trumna z mumią faraona sprzed 3 tys. lat zbadana cyfrowo (zdjęcie ilustracyjne)Trumna z mumią faraona zbadana cyfrowo. Bez otwarcia trumny

Kompleks schronów w Stępinie. Schron Adolfa Hitlera otwarty dla turystów

Schron Adolfa Hitlera został otwarty dla zwiedzających. W październiku można zobaczyć go w niedziele w godzinach 11-17. Zwiedzanie w inne dni również jest możliwe, jednak wymaga wcześniejszego umówienia się. Za bilet normalny trzeba zapłacić 10 złotych, a ulgowy siedem złotych. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z usług przewodnika, który w ciekawy sposób przedstawi historię tego miejsca. Wybierając się do schronu, warto ubrać się ciepło ze względu na niższą temperaturę, która tam panuje.  

Więcej o: