Najmłodsza wyspa na kuli ziemskiej. Nie każdy może ją zobaczyć

Najmłodsza wyspa na kuli ziemskiej, Home Reef, to rodzaj wyspy efemerycznej, czyli przemijającej. Tego rodzaju wyspy mogą nagle zniknąć pod powierzchnią wody.

Home Reef, czyli Domowa Rafa - tak nazywa się najmłodsza wyspa na świecie. Pojawia się ona na Oceanie Spokojnym w wyniku erupcji wulkanicznych począwszy od 1852 roku. Była widziana również w 1857, w 1984, w 2006 i w 2022 roku. Gdzie dokładnie leży znikająca wyspa? 

Home Reef, czyli Domowa Rafa. Jak powstała najmłodsza wyspa na świecie?

Home Reef mieści się na Pacyfiku na południe od wyspy Late i na południowy wschód od Vava'u. Jest jedną z wysp łuku wyspowego Tofua w archipelagu wysp Tonga. Warto dodać, że właśnie tam - między Nową Zelandią a Tonga - znajduje się największe zagęszczenie podwodnych wulkanów na kuli ziemskiej.

We wrześniu 2022 w środkowej części Tonga została zauważona erupcja, wskutek której zostały wyrzucone masy lawy, pary i popiołu. W zaledwie 11 godzin później powstała w tym miejscu wyspa, której pojawienie się zarejestrowały satelity.

Zobacz wideo Anna Wendzikowska o podróżach. Jak jej córki reagują na latanie samolotem?

Wyspa nie przestaje rosnąć. Obecnie jej powierzchnia sięga dwóch hektarów

W połowie września szacowano, że powstała w ten sposób wyspa ma powierzchnię około czterech tysięcy metrów kwadratowych. Z kolei jej wysokość wynosiła około dziesięciu metrów nad poziomem morza. Co ciekawe, wyspa stale się powiększa, a naukowcy nie są w stanie określić, czy nadal tak będzie. 

O wyspie napisał na Twitterze Lord Fusitu'a, polityk i działacz Tonga

Lord Fusitu'a, członek parlamentu Tonga, zamieścił tweeta mówiącego o ostatnich wydarzeniach na archipelagu:

Nowo powstała wyspa wulkaniczna Home Reef w Tonga wciąż doświadcza erupcji i przepływu lawy (dzieje się tak od 10 września), ale na szczęście do atmosfery nie uwalnia się trujący popiół wulkaniczny.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: