Masz dość drogich wakacji? Ten włoski region zapłaci za odwiedziny. Jest jednak drobny haczyk

Friuli-Wenecja Julijska to malowniczy rejon Włoch zlokalizowany na północnym wschodzie tego kraju. Pomimo licznych atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym, wciąż nie jest tak popularny jak Lacjum, czy Toskania. Władze regionu wpadły jednak na oryginalny sposób, którym chcą zachęcić turystów do odwiedzin.

Wakacyjne wyjazdy nie należą do najtańszych. Są jednak liczne sposoby na to, by zaoszczędzić parę groszy. Jeśli nie chcesz odmawiać sobie przyjemności, ale jednocześnie mieć przysłowiowe ciastko, wybierz się do Włoch, a dokładniej do regionu Friuli-Wenecja Julijska. Władze tego regionu zapłacą za twoją wizytę w tym miejscu.

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Darmowy transport, bezpłatne wejściówki

Jeśli wybierzesz się tam pociągiem (warto podkreślić, że z dowolnego miejsca we Włoszech), możesz liczyć na zwrot kosztów podróży. Ale to nie wszystko. Odwiedzając ten rejon możesz liczyć na specjalną kartę, która upoważnia do korzystania z rozmaitych zniżek i darmowych wejść. Dzięki niej zupełnie za darmo możesz odwiedzać lokalne muzea, nie zapłacisz także za przejazdy transportem publicznym. 

Brzmi niedorzecznie? Władze regionu liczą, że pomysł na finansowanie wczasów nie tylko przyciągnie turystów, ale także sprawi, że będą chętnie wracać w przyszłości. Specjalna karta dla turystów ma nie tylko wspierać rozwój lokalnej turystyki. To również sposób na promowanie zrównoważonego podróżowania i ekologicznych rozwiązań.

Mały haczyk na turystów

Jak podaje CNN lokalna rada turystyczna, PromoTurismoFVG, stawia jednak turystom jeden ważny wymóg. Z przywilejów będą mogli skorzystać, jeśli zostaną w tym regionie przez przynajmniej dwie noce. Warto także pamiętać, że nie wszystkie lokalne hotele włączyły się w tę inicjatywę, dlatego wybierając nocleg, dobrze upewnić się, że akceptuje on zniżki.

Oferta będzie aktywna do 31 maja 2023 roku, ale nie będzie obowiązywać podczas włoskich świąt państwowych. 

Co warto zobaczyć w tym regionie?

Choć Włochy kojarzą się przede wszystkim z historycznym Rzymem czy malowniczą Toskanią, warto zajrzeć również w nieco inne zakątki tego kraju. Odwiedzając Friuli-Wenecję Julijską warto wybrać się do Udine, które jest jednocześnie stolicą tego historycznego regionu. Co warto tu zobaczyć? Miłośnicy sztuki powinni wybrać się do muzeum, w którym znajdują się dzieła Caravaggia oraz Tiepolo. 

W północno-wschodnim regionie leży także Triest, portowe miasto, które zostało niegdyś zaanektowane przez Austro-Węgry. I choć finalnie Włochy odzyskały ten ośrodek, w całym mieście widać wpływy austriackiej kultury. Co odwiedzić, będąc w tym miejscu? Oczywiście nie sposób pominąć Piazza dell’Unita d’Italia, czyli centralnego punktu miasta, a także Piazza della Borsa z malowniczą fontanną Neptuna. Warto zobaczyć także Teatro Romano, czy największy kanał miasta - Canal Grande.

Więcej o: