Sposoby na tanie podróżowanie. Zwiedzanie świata wcale nie oznacza ogromnych kosztów

Wciąż rosnące koszty życia i szalejąca inflacja nie sprzyja domowemu budżetowi. To jednak nie musi oznaczać, że wymarzony wyjazd nie dojdzie do skutku. Te sposoby na tanie podróżowanie pozwolą ci korzystać z uroków nawet najdalszych zakątków w przyzwoitej cenie. Niektóre rady warto zastosować nawet podczas planowania kolejnych wojaży.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli oszczędności brak a w portfelu kryzys, warto wprowadzić plan oszczędzania pieniędzy. Nie musi się to jednak wiązać z całkowitą rezygnacją z podróżowania. Ukochane hobby można nadal realizować. Wystarczy dobry plan i niektóre sposoby na tanie podróżowanie. Z pozoru oczywiste metody mogą robić sporą różnicę - zwłaszcza w kosztach. 

Turcja, AlanyaGdzie na wakacje w listopadzie? Turcja to atrakcyjny kierunek nawet po sezonie

Sposoby na tanie podróżowanie

Szalejąca inflacja, rosnące rachunki i wszechobecna drożyzna przez ostatnie miesiące nie sprzyjają oszczędzaniu. Rozrysowanie kosztorysu jest kluczowe, jednak rezygnacja z podróży nie jest konieczna jeśli zastosujesz kilka prostych metod. Stosują je osoby, które często odwiedzają nowe kraje i docierają do najdalszych zakątków w przyzwoitej cenie. 

Pierwszą i jednocześnie złotą zasadą, taniego podróżowania jest wybieranie terminu urlopu poza ścisłym sezonem wakacyjnym. Ten prosty trik pozwoli zniwelować wysokie rachunki niemal na każdej płaszczyźnie. Gdy lato mija, wiele kurortów znacznie obniża stawki zarówno za nocleg jak i wszelakie usługi i atrakcje. Warto podkreślić także, iż planowanie z dużym wyprzedzeniem może okazać się równie skuteczne. Niestety pozwoli nam to na tańszy wynajem czy przelot samolotem, jednak ceny w restauracjach czy miejscach rozrywkowych będą iście turystyczne. 

Przemyślany bagaż sprzyja oszczędzaniu! Jeśli wybierasz się w daleką i długą podróż, oczywistością jest, że ilość rzeczy do zabrania będzie większa. Chociaż i znajdują się fani dalekich wyjazdów z samym plecakiem. Warto jednak skrupulatnie przeanalizować, które ubrania przedmioty są najpotrzebniejsze. Dodatkowa walizka to także ekstra wydatek. Przy zamawianiu biletu także nie warto się spieszyć z wybieraniem opcji dodatkowego bagażu. Znacznie mniejsza cena pojawi się gdy już będziesz posiadaczem biletu i zdecydujesz się dodatkowo dokupić opcję z walizką. 

Zobacz wideo Dlaczego ten bilet jest taki tani? Jak oszczędzają tanie linie lotnicze

Chcesz zaoszczędzić, planując wyjazd? Te triki okażą się bezkonkurencyjne

Rezerwacja noclegów jest równie istotna przy podróżniczym budżecie. Zazwyczaj to właśnie koszty wynajmu hotelu czy apartamentu są najbardziej kosztowne. Warto zatem wybierać przedmieścia z dobrą komunikacją miejską lub miejsca "na uboczu". To gwarantuje zminimalizowanie wydatków. Warto także zapoznać się z dosyć nowymi metodami zwanymi housesitting oraz house swaping. Polegają one na drobnej przysłudze opieki nad zwierzakiem lub drobnym sprzątaniem i podlewaniem kwiatów. Te proste czynności pozwolą na korzystanie z mieszkania lub domu podczas nieobecności właściciela lokum. 

Wymiana walut to kolejny podpunkt, przy którym warto się zatrzymać. Planując wyjazd z wyprzedzeniem, możemy gromadzić oszczędności znacznie wcześniej i na bieżąco obserwować kurs pieniądza. To gwarantuje skorzystanie z najlepszego momentu na wymianę waluty. 

Darmowe zwiedzanie brzmi atrakcyjnie? Wystarczy śledzić lokalne strony miasta lub oficjalne profile obiektów kultury. Często są organizowane nawet darmowe warsztaty, wykłady czy lekcje, które nie tylko dostarczą rozrywki, ale i będą ciekawą przygodą. 

Więcej o: