"Boże krówki" mają niebezpieczną konkurencję. Dla człowieka też mogą być groźne

Inwazja biedronki "ninja" w Tatrzańskim Parku Narodowym nie napawa optymizmem. Pokryły już całą ścianę Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem, próbując dostać się do środka, by w ciepłym miejscu przetrwać chłodne już dni. Przyrodnicy alarmują jednak, że ich pojawienie się jest niebezpieczne.

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką? To proste. Biedronka azjatycka, znana też jako biedronka ninja lub arlekin, to najczęściej żółta lub pomarańczowa biedronka w czarne kropki. W XIX wieku została sprowadzona z południowo-wschodniej Azji do Ameryki Północnej i Europy, by zwalczać mszyce na terenach upraw rolnych. Owady wymknęły się jednak spod kontroli.

Zobacz wideo Biedronki azjatyckie zaatakowały twoje mieszkanie? Sprawdź, jak się ich pozbyć!

Biedronki "ninja" w Tatrzańskim Parku Narodowym. Szukają schronienia

Biedronki "ninja" pokryły ścianę Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem. Przyrodnicy alarmują jednak, że nie ma powodów do radości - wręcz przeciwnie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

To wcale nie napawa nas radością, bo nie jest to nasza rodzima biedronka. Pochodzi z Azji. Dotarła do nas przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Była sprowadzona do Europy w latach 60. Dlaczego ją sprowadzono? Podobnie jak inne biedronki, jest zaciekłym wrogiem mszyc

- tłumaczy Marek Kot.

Nie jest to, niestety, dobra wiadomość dla naszych biedronek. Podobnie jak w przypadku innych gatunków inwazyjnych obcy przybysze stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie, konkurując z nimi o pokarm, a także, zjadając ich jaja i larwy

- czytamy na profilu facebookowym Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Przyrodnicy wyjaśniają również, że plaga biedronek azjatyckich ma ścisły związek z nadchodzącą zimą. Owady szukają odpowiedniego miejsca do przetrwania zimnych dni, by wiosną móc kontynuować rozmnażanie się i zdobywanie kolejnych terenów.

Przyrodnicy ostrzegają. Biedronki "ninja" mogą być groźne dla ludzi

Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że w przeciwieństwie do naszych biedronek, nazywanych "bożymi krówkami", biedronki azjatyckie mogą być bardzo niebezpieczne.

Biedronka azjatycka częściej gryzie i brudzi cuchnącą hemolimfą. Ugryzienia te i kontakt z hemolimfą mogą być groźne dla osób uczulonych na te substancje

- czytamy na Facebooku.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy 

Więcej o: