Branża turystyczna w kryzysie? Liczby nie kłamią. Podróżujemy więcej niż przed pandemią

Branża turystyczna i hotelarska narzeka, że wciąż liże razy po pandemii COVID-19? Liczby nie kłamią. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że turyści znacznie przekroczyli liczbę rezerwowanych noclegów w porównaniu do rekordowego 2019 roku. Specjaliści mówią, że to efekt zjawiska nazywanego revenge travel, czyli podróży z zemsty.

Analitycy Eurostatu przeanalizowali liczbę noclegów rezerwowanych w obiektach noclegowych za pośrednictwem takich serwisów jak Booking.com, Airbnb, Expedia czy Tripadvisor. Pod lupę wzięli okres od stycznia do czerwca tego roku.

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

Z analizy wynika, że turyści chętnie podróżują i zarezerwowali o niemal 40 proc. więcej noclegów w porównaniu do ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę fakt, że w tym czasie z powodu pandemii w 2021 roku, możliwości podróżowania były ograniczone, skok niemal o połowę zainteresowania wynajmem może nie robić wrażenia. Eurostat podaje, że liczby są wyższe nawet w porównaniu do 2019 roku. A to już trzeba uznać za spory sukces. Dość powiedzieć, że w pierwszym półroczu tego roku zarezerwowano łącznie 199 mln noclegów w krajach Unii Europejskiej - co stanowi wzrost o ok. 138 proc.

Od lutego było coraz lepiej 

Agencja Reutera podaje, że w niektórych krajach największe wzrosty odnotowano w lutym i maju, odpowiednio o 10,9 proc. i 5,6 proc. w porównaniu do 2019 roku. Jednocześnie spośród dziewięciu krajów Unii Europejskiej, które mogły się cieszyć większą liczbą sprzedanych noclegów niż 10 mln, liderem okazała się Francja. Do kraju Macrona przybyło aż trzy razy więcej podróżnych w porównaniu do 2019 roku.

Analitycy Eurostatu zauważyli, że wzrost rezerwacji nastąpił już w lutym 2022 roku i od tego miesiąca zainteresowanie noclegami wzrastało coraz bardziej.

Region z Polski w zestawieniu 

W zestawieniu europejskiego urzędu pojawił się również polski akcent. Analitycy Eurostatu postanowili sprawdzić, w których regionach w Europie zarezerwowano powyżej miliona noclegów. Okazuje się, że od stycznia do końca marca przez internet zarezerwowano w Małopolsce ponad 1,062 mln noclegów. Zapewne od kwietnia do czerwca liczby te były znacznie wyższe. Na konkretne liczby trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Najwyraźniej więc obawy branży turystycznej i hotelarskiej były przesadzone. Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że wiele pensjonatów, restauracji czy kawiarni nie przetrwało pandemii.

Podróże z zemsty

Zjawiska zaś revenge travel nie przewidziały linie lotnicze i lotniska, które nawet jeszcze teraz borykają się z niedoborem personelu czy strajkami.

Podróż z zemsty to nowy turystyczny trend. Wielu podróżnych chce nadrobić czas, kiedy to zostało uziemionych w domu. Eric Hrubant, właściciel CIRE Travel, luksusowego biura podróży w Nowym Jorku, tłumaczy, że za revenge travel kryje się hasło: "Mam cię gdzieś COVID-19, mogę podróżować i zamierzam to robić".

Źródła: Eurostat / Reuters / npr.org

Więcej o: