Jak podróżować z nartami? Zadbaj wcześniej o bezpieczny transport Twojego sprzętu

Jak podróżować z nartami? Zarówno w kraju, jak i za granicą można znaleźć mnóstwo ośrodków, które umożliwiają turystom szaleństwo na perfekcyjnie przygotowanych stokach. Planując jednak wyjazd w takie miejsca, warto pomyśleć nie tylko o pobycie, ale przede wszystkim o podróży, która z nartami nie będzie należała do najłatwiejszych. Dowiedz się jak podróżować z nartami i jaki środek lokomocji najlepiej wybrać.

Skibox: co to jest? Do czego służy? Dowiedz się jak przewieźć narty autokarem

Jak podróżować z nartami? Warto zastanowić się nad tym nieco wcześniej, na etapie planowania wyjazdu. Gdy jesień trwa w najlepsze, wiele osób zaczyna planować ferie czy wypady świąteczne. Fani sportów zimowych m.in. narciarstwa, już nie mogą się doczekać kiedy będą mogli szusować po stokach. Jeśli szukasz wycieczki np. w Alpy to warto sprawdzić jak przewieźć narty autokarem i czy np. biuro podróży, od którego kupujemy bilet jest w stanie zaoferować nam taką opcję. Jeśli zaś wyjeżdżamy "na własną rękę" także dobrze byłoby sprawdzić czy przewoźnik oferuje możliwość przewozu sprzętu zimowego.

Bardzo często zdarza się, że autokary które mają przewozić turystów np. w Alpy są specjalnie do tego dostosowane. Co to znaczy? Mianowicie takie autokary mają bardzo duże, specjalne luki bagażowe, które mieszczą nie tylko ogromne walizki, ale też sprzęty narciarskie a nawet snowboardowe. Dodatkowo jeśli brakuje miejsca autokary są też wyposażone w SKIBOX-y czyli specjalne, zabudowane mini bagażniki do przewożenia nart. Skibox świetnie się sprawdza w dalekich trasach ponieważ sprzęt w nim przewożony ma zapewnione bezpieczeństwo.

Z takiej opcji korzysta coraz więcej firm turystycznych, aby zapewnić swoim klientom bezpieczną podróż i gwarancję, że ich sprzęt nie zostanie uszkodzony.

Podróżowanie z nartami autokarem – jaki bilet musisz kupić, by przewieźć narty?

Jeśli planujesz podróż autokarem, to musisz przede wszystkim pamiętać o zakupie biletu, który upoważni Cię do odbywania podróży. Zazwyczaj w biurach podróży, w którym kupuje się wycieczkę można od razu uzyskać informację, jaki bilet musisz kupić by przewieźć ze sobą narty. Każda firma przewozowa ma swój własny cennik, regulamin a także warunki przewozu dotyczące bagażu. Warto zaznaczyć, że w większości firm przewozowych przewóz bagażu osoby podróżującej odbywa się całkowicie bezpłatnie, ale bagaż ten nie może przekraczać określonego pułapu wagi, zwykle 25-30 kg. Natomiast w przypadku gdy waga bagażu przekroczy limit, wówczas podróżny zobowiązany jest do zakupu biletu (według cennika ustalonego przez przewoźnika).

Należy dodać, że kierowca może odmówić przewiezienia dużego bagażu np. nart jeśli stwierdzi, że nie mieszczą się one w luku bagażowym.

Ile kosztuje podróżowanie z nartami autokarem? Na co zwrócić uwagę kupując zorganizowaną wycieczkę

Jedziesz na urlop i chcesz zabrać ze sobą narty? Zanim wybierzesz odpowiedni środek transportu sprawdź ile kosztuje podróżowanie z nartami autokarem. Cena podróży z nartami autokarem jest oczywiście zależna od tego, czy kupujemy wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży czy samodzielnie planujemy wyjazd, zakwaterowanie etc.

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Kupując wyjazd w biurze turystycznym bardzo często cena biletu zawiera w sobie także cenę przewozu bagażu. Wszelkich informacji na ten temat najlepiej zaczerpnąć w trakcie zakupu wycieczki. Zazwyczaj biuro, które taką wyprawę organizuje dba o to by podróżujący nie musieli się już dodatkowo o nic martwić.

Jeśli chcesz natomiast przewieźć narty autokarem, który nie jest przewoźnikiem wycieczkowym to najlepiej przed wyborem linii autobusowej przeczytać regulamin, który obowiązuje w danym autokarze. Zazwyczaj osoba podróżująca może zabrać ze sobą tzw. bagaż podręczny, który jest wliczony w cenę biletu autobusowego, ale trzeba też wiedzieć jaka może być maksymalna waga tego bagażu. W regulaminie na pewno znajdziesz taką informację. Jest to ważne, gdyż w przypadku gdy waga bagażu będzie większa od tej dozwolonej, to będziesz musiał dodatkowo za niego zapłacić (oczywiście koszt jest określany przez firmę autokarową). Narty jednak nie są bagażem typowo podręcznym więc w większości autokarów trzeba będzie za nie nadprogramowo dopłacić (cena ustalona przez przewoźnika np. w firmie Sindbad jest to dodatkowe 100 zł doliczane do ceny biletu). Warto też wcześniej sprawdzić dokładnie czy dany autokar dysponuje dużym lukiem bagażowym lub czy posiada skibox, który zmieści narty czy inny sprzęt. W przeciwnym razie przewoźnik może odmówić transportu nart jeśli uzna, że sprzęt jest za duży i nie zmieści się do luku bagażowego.

Jak wygląda podróżowanie z nartami autokarem. Jak przygotować się do podróży?

Planując zabranie ze sobą na wyjazd nart, warto zastanowić się wcześniej jak wygląda podróżowanie z nartami autokarem. Sama podróż oczywiście nie różni się od "normalnej" trasy. Kupujemy bilet, pakujemy bagaż, wsiadamy do autokaru a następnie zapinamy pasy i w drogę. Jakież to proste.

Jednak jeśli zabieramy ze sobą narty czy jakikolwiek inny, większy sprzęt nie wygląda to już tak zwyczajnie. Poniżej kilka prostych rad jeśli planujesz taką wyprawę.

  • dokładnie zweryfikuj firmę przewozową (przewoźnika),
  • zapoznaj się z regulaminem przewozu, cenami biletów a także kwestiami dotyczącymi przewozu bagażu podręcznego i dodatkowego,
  • upewnij się, że wybrany przewoźnik dysponuje dużym lukiem bagażowym i ma możliwość przewiezienia nart,
  • koniecznie podpisz swój bagaż imieniem, nazwiskiem, numerem telefonu oraz swoim adresem zamieszkania,
  • narty spakuj w futerał lub pokrowiec,
  • jeśli przewoźnik podał cenę przewozu nart to nie zapomnij uiścić opłaty.

Gdy bagaże będą już spakowane reszta podróży powinna przebiec bez problemu. Spakowany do luku bagażowego sprzęt jest bezpieczny, a ty możesz swobodnie cieszyć się widokami za oknem i podziwiać krajobrazy.

Zobacz też: Stoki narciarskie bez tłumów w Polsce. Będą idealne na weekendowy wypad

Więcej o: