"Żądło" poleci z Londynu do Nowego Jorku w 80 minut. "Era lotów naddźwiękowych tuż za rogiem"

Hiszpański inżynier zaprojektował samolot przyszłości, który nazwał "Hyper Sting". Jeśli projekt ujrzy światło dzienne, byłaby to prawdziwa rewolucja w lotnictwie i znaczna oszczędność czasu.

Oscar Viñals, hiszpański inżynier, zaprezentował swój samolot, który dystans z Londynu do Nowego Jorku pokona w 80 minut, a poruszać się ma z prędkością ponad 4 tys. km/h, czyli ponad trzykrotnie większą niż prędkość dźwięku. "Hyper Sting" ma mieć blisko 100 metrów długości. Na pokład wejdzie od 130 do 170 pasażerów.

Do tej pory rekordzistą, który pokonał wspomniany dystans w dwie godziny i 53 minuty, był Concorde. Hiszpański inżynier w rozmowie z "The Independent", zauważa, że choć Concorde był genialną maszyną i udanym eksperymentem, to był zbyt drogi, powodował zbyt duże emisje zanieczyszczeń do środowiska i generował zbyt duży hałas.

Zobacz wideo MiG-i dla Ukrainy? Szef gabinetu prezydenta: Propozycja jest aktualna

Samolot najnowszej generacji

Oscar Viñals zapowiada, że samolot, który zaprojektował, będzie dwa razy szybszy od Concorda i będzie jego godnym następcą. Projektant zapewnia w brytyjskich mediach, że będzie to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii. 

 

Hiszpan jest przekonany, że zaprojektowany przez niego samolot byłby w stanie osiągnąć prędkość 3,5 Macha, czyli 3,5 razy większą prędkość od dźwięku. Jak podaje RMF FM, naddźwiękowe samoloty do tej pory były wykorzystywane przez wojsko. Wycofany North American X-15 osiągnął prędkość 7 274 km/h, co daje 6,7 Macha. 

Postęp technologiczny kluczowy

Czy zaprezentowany projekt samolotu ma szansę ujrzeć światło dzienne? Oscar Viñals zapewnił, że niezbędny jest postęp technologiczny, który ma stać się faktem w ciągu najbliższych 10 lat.

- Nowa era lotów naddźwiękowych może być tuż za rogiem, ale istnieją wyzwania do pokonania, jeśli chodzi o latanie z prędkością większą niż prędkość dźwięku - powiedział w brytyjskich mediach. - Jeśli mój projekt dojdzie do skutku, będzie to rewolucja w lotnictwie.

Prędkość dźwięku w temperaturze 15 st. C jest równa 340,3 m/s. W przybliżeniu 1225 km/h. 

Źródła: "The Independent" / RMF FM  

Więcej o: