Zakopane. Nocą nie kupimy alkoholu. Prohibicja stała się faktem

Wybieracie się do Zakopanego? Zapoznajcie się z nowymi zasadami. W życie weszła uchwała przegłosowana przez radnych, która wprowadza nocny zakaz sprzedaży alkoholu w stolicy Podhala. - Liczymy na to, że uchwała pozwoli działać przedsiębiorcom, ale wprowadzi także ograniczenia, które pozytywnie wpłyną na komfort życia mieszkańców - powiedział "Rzeczpospolitej" burmistrz miasta, Leszek Dorula.

Tegoroczne ekscesy zbyt wyluzowanych turystów, którzy przybywali na Podhale, utrudniały życie mieszkańcom i podnosiły ciśnienie włodarzom, a policjanci mieli pełne ręce roboty. Bywały dni, gdy Zakopane zamieniało się w Ibizę, a urlopowicze zanadto sobie folgowali.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Rani miasta przyjęli uchwałę

Informowaliśmy o półnagich mężczyznach, którzy wieczór kawalerski przenieśli na dach busa, rajdach samochodowych i pościgach policyjnych.

Agata Wojtowicz, prezeska Tatrzańskiej Izby Gospodarczej proszona o komentarz mówiła Wirtualnej Polsce, że "stolica Podhala straciła markę i dobrego turystę, który często omija Zakopane, wybiera inne miejsca, czasem inne terminy, aby między innymi nie brać udziału w takich zdarzeniach jak ostatnio".

Rada Miasta Zakopanego postanowiła przeciwdziałać negatywnym zachowaniom i przyjęła uchwałę wprowadzającą zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach od godz. 23.00 do 6.00 rano.

Jak podawało wówczas RMF FM, jedenastu zakopiańskich radnych było "za", sześciu nie uczestniczyło w głosowaniu, a trzech wstrzymało się od głosu. Żaden z radnych nie był przeciwko uchwale.

 "Zadaniem uchwały jest ograniczenie dostępności do alkoholu, zmniejszenie uciążliwości sklepów nocnych i całodobowych dla mieszkańców Zakopanego, ograniczenie ilości interwencji wobec zakłócania porządku publicznego, spoczynku nocnego, zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych" – uzasadnili pod uchwałą wprowadzone organicznie zakopiańscy radni.

Pomyślano też o szkołach

Uchwała została opublikowana 19 września w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego, a w życie weszła 4 października. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach obowiązuje na terenie całego miasta Zakopane. Wprowadzono także ograniczenie sprzedaży alkoholu w pobliżu miejsc chronionych, w tym szkół.

Wciąż można kupować napoje wysokoprocentowe w restauracjach, barach i w innych placówkach sprzedających alkohol do spożycia w miejscu sprzedaży.

Jak czytamy w komunikacie burmistrza Zakopanego, "nieprzestrzeganie powyższego zakazu będzie skutkowało karą grzywny oraz cofnięciem zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych".

Źródło: "Rzeczpospolita", "Tygodnik Podhalański", wp.pl 

Więcej o: