Szemrane interesy mnichów z góry Athos. Otrzymywali pieniądze z Rosji. Jeden z nich dostał ponad milion euro

Zakonnicy z góry Athos znaleźli się na celowniku greckiego urzędu do spraw prania brudnych pieniędzy. Na konta mnichów wpłynęły kwoty od kilkudziesięciu tysięcy do setek tysięcy euro. Jeden z nich otrzymał ponad milion euro. Greckie media donoszą, że transfery te mogą pochodzić z Federacji Rosyjskiej. Niedawno klasztory odwiedzali wysocy rangą urzędnicy rosyjscy.

Jak informuje grecka gazeta "Kathimerini", urzędnicy badają sprawę co najmniej 20 transakcji, które nie trafiały na konto klasztoru, ale na indywidualne rachunki mnichów.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Urząd do spraw prania brudnych pieniędzy obserwował mnichów od roku. Po wybuchu wojny na Ukrainie i sankcjach nałożonych przez Zachód na osoby powiązane z Kremlem, liczba dokonywanych przelewów i kwoty przekazywane mnichom znacznie się zwiększyły. Źródło, do którego dotarły greckie media, informuje, że na indywidualne konta zakonników wpłynęły kwoty od kilkudziesięciu tysięcy do setek tysięcy euro. Jeden z nich otrzymał ponad milion euro.

Większość tych transakcji pochodziła z Rosji. Śledczy badający sprawę przyjmują kilka hipotez. Jedna z nich zakłada, że zakonnicy w ten sposób pomagają rosyjskim oligarchom objętym sankcjami w wyprowadzaniu swojego majątku. 

Innym rozważanym scenariuszem jest pomoc mnichów zamożnym Rosjanom w zabezpieczeniu pieniędzy przed upadkiem banków w Federacji Rosyjskiej lub konfiskatą ich majątków przez Kreml na rzecz sfinansowania działań wojennych. Jednocześnie zaobserwowano większe zainteresowanie Rosjan greckimi nieruchomościami.

Zainteresowanie śledczych wzbudziły także przelewy pochodzące z krajów bałkańskich. Audytorzy nie wykluczają, że to środki pochodzące z przestępczej działalności, które są legalizowane w formie darowizn dla klasztoru.

Dochodzenie prowadzono już wcześniej 

Jak informuje RMF FM, to kolejna sytuacja, gdy brane są pod lupę finanse klasztoru. Kilka lat temu Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) prowadził śledztwo w sprawie przekazywania środków na górę Athos przez Rosjan. Dochodzenie to zostało zakończone w 2014 roku i nie dotyczy obecnej sytuacji. 

Na górze Athos znajduje się 20 monastyrów. Zamieszkane są wyłącznie przez mnichów prawosławnych.

Źródła: "Kathimerini" / RMF FM  

Więcej o: