Piramida w Rożnowie ukryta wśród zabudowań. Grobowiec długo był obiektem zabaw

Piramida w Rożnowie (woj. opolskie) dobrze znana jest miejscowym, jednak wzmianki o niej nie znajdziemy w żadnym przewodniku. To dziwne, gdyż z ukrytą wśród zabudowań tajemniczą budowlą wiąże się wiele ciekawych opowieści.

Piramida w Rożnowie, co widać gołym okiem, wzniesiona została na wzór egipskich piramid. Jest jednak o wiele mniejsza od swoich pierwowzorów. Co ciekawe, pełniła jednak identyczną funkcję. Jej właściciele wierzyli, że dzięki takiemu rozwiązaniu ich ciała ulegną mumifikacji.

Zobacz wideo Polskie Blair Witch Project czyli przerażający las w Witkowicach

Piramida w Rożnowie. Tajemnicza budowla pełniła funkcję grobowca

Jak podaje portal polskazachwyca.pl, piramidę zaprojektował Carl Gotthard Langhans. Jego najbardziej znanym projektem jest Brama Brandenburska w Berlinie. Budowla to nic innego jak grobowiec rodu von Ebenów, którzy chcieli być pochowani tak jak faraonowie. Dlatego też zlecili projekt, który miał być jak najbardziej podobny do piramidy w Gizie. I choć starano się zachować podobne proporcje, to jej wysokość wynosi tylko dziewięć metrów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W piramidzie spoczęło 28 członków rodu von Ebenów. Wszystkie ciała, które zostały pochowane pomiędzy 1780 a 1830 rokiem, zostały zmumifikowane.

Piramida w Rożnowie została zamknięta. Od wielu lat była plądrowana i dewastowana

Jak czytamy, piramida w Rożnowie była plądrowana przez Sowietów podczas II wojny światowej, złodziei i poszukiwaczy nietypowych atrakcji. Przez wiele lat stanowiła też okoliczny punkt libacji alkoholowych, podczas których dochodziło do żartów i zabaw bez minimalnego poszanowania złożonych w tym grobowcu zwłok. Postawiono temu kres. Piramidę zamknięto, a mumie zabezpieczono. Zainteresowani mogą zobaczyć wnętrze i znajdujące się w nim trumny jedynie przez okna.

Więcej o: