Gdzie wybrać się na jesienne spacery?Odwiedź te urokliwe zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Nie wiesz, dokąd wybrać się na jesienny spacer? Poznaj urokliwe zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Można tam zobaczyć zamki wybudowane głównie z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, aby chronić granic Królestwa Polskiego. Krajobraz, który im towarzyszy to skały wapienne, wzgórza, źródła krasowe i zalesione doliny.

Jura Krakowsko-Częstochowska to przepiękna kraina, pełna malowniczych krajobrazów, która znajduje się w dorzeczu górnej Wisły i górnej Warty. Obejmuje województwo śląskie i małopolskie. Znajdziemy tutaj mnóstwo zabytków, ruin zamków i jaskiń.

Zobacz wideo Anna Wendzikowska o podróżach. Jak jej córki reagują na latanie samolotem?

Gdzie wybrać się na jesienne spacery? Poznaj urokliwe zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Jura to miejsce Szlaku Orlich Gniazd, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych w naszym kraju. Co więcej, ten region jest wyjątkowo bogaty w zabytki i piękne krajobrazy, dlatego warto wybrać się tu na jesienny weekend.

Ruiny średniowiecznego zamku na Szlaku Orlich Gniazd w Olsztynie koło Częstochowy Legendy zamku w Olsztynie. Do dziś straszy tam duch szlachcica

Jura Krakowsko-Częstochowska. Warto wybrać się szlakiem wokół Gór Sokolich i Olsztyna

Najbardziej zjawiskowym zabytkiem na olsztyńskim szlaku jest zamek, który stanowi jeden z grupy tzw. Orlich Gniazd. Na zwiedzanie ruin wystarczy mieć do dyspozycji około godziny. Innym ciekawym miejscem będzie Góra Białko, na której szczycie znajduje się żelazny krzyż. Z tego względu nazywa się ją również Małym Giewontem. Góra Białko mieści się w rezerwacie przyrody Sokole Góry, który jest idealnym miejscem na długie, jesienne spacery. 

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej można przejść fragment drogi św. Jakuba 

Na jurajskim odcinku Drogi św. Jakuba zobaczymy malownicze tereny województwa śląskiego i opolskiego. Po drodze znajdują się m. in. Piekary Śląskie i Góra św. Anny - podchodząc spacerem do Sanktuarium można zobaczyć po drodze wąwóz krasowy, amfiteatr i wapienniki. Inną ciekawą atrakcją na szlaku będzie Kamień Śląski. Spokojna atmosfera panująca na tych terenach, sielskie krajobrazy, pola, rzeki i lasy pomagają w wyciszeniu i wypoczynku na łonie natury.

Wartość kokainy szacuje się na około 90 mln funtów (prawie 500 mln zł) Poszedł na poranny spacer. Jego oczom ukazał się niecodzienny widok

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: