Gdzie wybrać się na jesienne spacery?Odwiedź te urokliwe zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Nie wiesz, dokąd wybrać się na jesienny spacer? Poznaj urokliwe zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Można tam zobaczyć zamki wybudowane głównie z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, aby chronić granic Królestwa Polskiego. Krajobraz, który im towarzyszy to skały wapienne, wzgórza, źródła krasowe i zalesione doliny.

Jura Krakowsko-Częstochowska to przepiękna kraina, pełna malowniczych krajobrazów, która znajduje się w dorzeczu górnej Wisły i górnej Warty. Obejmuje województwo śląskie i małopolskie. Znajdziemy tutaj mnóstwo zabytków, ruin zamków i jaskiń.

Zobacz wideo Anna Wendzikowska o podróżach. Jak jej córki reagują na latanie samolotem?

Gdzie wybrać się na jesienne spacery? Poznaj urokliwe zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Jura to miejsce Szlaku Orlich Gniazd, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych w naszym kraju. Co więcej, ten region jest wyjątkowo bogaty w zabytki i piękne krajobrazy, dlatego warto wybrać się tu na jesienny weekend.

Jura Krakowsko-Częstochowska. Warto wybrać się szlakiem wokół Gór Sokolich i Olsztyna

Najbardziej zjawiskowym zabytkiem na olsztyńskim szlaku jest zamek, który stanowi jeden z grupy tzw. Orlich Gniazd. Na zwiedzanie ruin wystarczy mieć do dyspozycji około godziny. Innym ciekawym miejscem będzie Góra Białko, na której szczycie znajduje się żelazny krzyż. Z tego względu nazywa się ją również Małym Giewontem. Góra Białko mieści się w rezerwacie przyrody Sokole Góry, który jest idealnym miejscem na długie, jesienne spacery. 

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej można przejść fragment drogi św. Jakuba 

Na jurajskim odcinku Drogi św. Jakuba zobaczymy malownicze tereny województwa śląskiego i opolskiego. Po drodze znajdują się m. in. Piekary Śląskie i Góra św. Anny - podchodząc spacerem do Sanktuarium można zobaczyć po drodze wąwóz krasowy, amfiteatr i wapienniki. Inną ciekawą atrakcją na szlaku będzie Kamień Śląski. Spokojna atmosfera panująca na tych terenach, sielskie krajobrazy, pola, rzeki i lasy pomagają w wyciszeniu i wypoczynku na łonie natury.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: