Niby taki król, a wszędzie się wciśnie. "Ma siłę, pokonuje trudności i rośnie"

Nawet gdy nie jest się grzybiarzem, w tym roku nawet przypadkowe wyjście do lasu, kończy się obfitym zbiorem. Szczególnie zaś mogą cieszyć się mieszkańcy lub turyści przebywający w Bieszczadach, bo tam obrodził król wśród grzybów - borowik szlachetny.

"Dawno takiego urodzaju na borowiki w Bieszczadach nie było" – zauważyli leśnicy z Nadleśnictwa Baligród, którzy opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcie okazu wciśniętego pomiędzy dwie gałęzie. "Rosną prawie wszędzie" – skomentowali swoje znalezisko.

Zobacz wideo Jak przyrządzić grzyby? Tomasz Jakubiak przyrządza je w stylu azjatyckim

Rzeka Augustówka zanieczyszczona Czerwona rzeka w Łodzi. Sprawca zanieczyszczenia już ustalony. "Brawo Wodociągi"

Na Facebooku zatrzęsienie

Internauci natychmiast zareagowali na post leśników i czym prędzej zaczęli dzielić się zdjęciami swoich zbiorów oraz zabawnymi komentarzami.

Grzybów nie tylko w lasach, ale i na Facebooku zatrzęsienie – skomentował żartobliwie jeden z nich
W okolicach Sanoka to trzeba wychodzić z lasu i prawie uciekać, bo ciężko unieść kosze – dodaje pani Maria
Gdyby nie strach przed misiami, pewnie nazbieralibyśmy ich znacznie więcej – wtrąca pani Jola
Dzisiaj prawdziwki są tak duże jak sałata po Czarnobylu – ironizuje inny komentujący
Ale waleczny borowik - ma siłę, pokonuje trudności i… rośnie – zauważa kolejna internautka
Ale uparty. Musi tutaj i koniec – żartuje pani Ela
Siła natury – dodaje pan Konrad
Ale dziwoląg - zauważa inny
Prawda! Rosną wszędzie. Piękne, zdrowe, radość zbierać – cieszy się inny grzybiarz

Maria Samborska podczas Potrójnej Korony Beskidzkiej Potrójna Korona Śnieżnicka. "Szybko przetwarzamy dane i widoki"

Najbardziej pożądany grzyb

Borowik szlachetny to jeden z najbardziej pożądanych grzybów, jakie spotkać można w polskich lasach. Nic w tym dziwnego, gdyż jego smak i intensywnie grzybowy aromat umożliwia wykorzystanie go w wielu daniach. Borowik szlachetny charakteryzuje się także jedną z najwyższych w świecie grzybów zawartością wielu cennych mikro- i makroskładników.

Borowiki szlachetne to grzyby, które idealnie nadają się do suszenia, smażenia, a także gotowania. Ich zbiór często zaczyna się już w lipcu i trwa do późnej jesieni.

Borowik szlachetny to gatunek grzyba z rodziny borowikowatych. Oficjalna, polska nazwa tego grzyba została przyjęta dopiero w roku 1960. Wcześniej spotykane nazwy to między innymi: borowik grabak, grzyb majowy, prawdziwek, grzyb sprawiedliwy, prawik, prawdziwiec oraz grzyb dębowy. Ze względu na całkiem białe owocniki określa się je również mianem grzybów białych. Borowik szlachetny to gatunek grzyba występujący w wielu regionach świata. Spotykany jest między innymi, w niektórych stanach USA, w Afryce Południowej, Nowej Zelandii oraz pospolicie prawie we wszystkich krajach Europy. W Polsce gatunek ten szczególnie upodobał sobie tereny górskie i wyżynne - zwłaszcza z daleka od dużych aglomeracji miejskich.

Źródło: Facebook / Nadleśnictwo Baligród

Więcej o: