Jesteś na emeryturze? Przysługują ci zniżki na podróże. Podpowiadamy, jak z nich skorzystać

Jesteś emerytem i marzysz o podróżowaniu, ale twój budżet ci na to nie pozwala? Okazuje się, że podróżowanie może być tańsze, niż myślisz. W tym celu warto skorzystać z ulg i zniżek na przejazdy kolejowe dla seniorów, które oferują Polskie Koleje Państwowe. Prezentujemy ich listę.

Seniorzy, którzy chcą podróżować, ale nie mogą pozwolić sobie na przeznaczanie na to dużych kwot, nie muszą rezygnować z planów. Podróż po Polsce pociągiem można zaplanować w naprawdę dobrej cenie. A seniorzy, którym przysługują zniżki i ulgi, mogą podróżować za grosze.

Zobacz wideo "Nie będziemy czekać na pociąg przez 3 godziny. Nikt sobie na to nie może pozwolić"

Ulgi na przejazdy kolejowe dla seniorów. Bilet Seniora to jedna z wielu opcji

Emeryci dwa razy w ciągu roku mogą na terenie całego kraju skorzystać z ustawowej ulgi na przejazd środkami publicznego transportu zbiorowego. Wówczas za przejazd w II klasie transportu kolejowego, w pociągach osobowych, pospiesznych czy ekspresowych, płacą 37 proc. mniej za bilet. Z tej zniżki mogą skorzystać też renciści, ale tylko wtedy, gdy mają odpowiednie oświadczenie wydawane przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów lub regionalne komisje emerytów i rencistów NSZZ "Solidarność".

Gdzie wykorzystać bon turystyczny? (zdjęcie ilustracyjne) Gdzie wykorzystać bon turystyczny? Zegar tyka, czasu jest coraz mniej

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Seniorzy mogą skorzystać też z Biletu Seniora, który uprawnia osoby powyżej 60. roku życia do 30 proc. zniżki. Osoba kupująca bilet ma jednak obowiązek okazać dokument ze zdjęciem, który udokumentuje jej wiek.

Pasażerowie skarżą się na dziwne odgłosy z interkomu Pasażerowie usłyszeli dziwne odgłosy z interkomu. "Najdziwniejszy lot"

Ceny biletów dla emerytów. Zniżki na przejazdy pociągiem dla seniorów

Seniorzy powyżej 60. roku życia podróżujący Kolejami Dolnośląskimi mogą podróżować ze zniżką w wysokości 25 proc., jednak dotyczy ona wyłącznie biletów jednorazowych. Koleje Wielkopolskie oferują z kolei 25 proc. zniżki na bilety jednorazowe i 10 proc. na okresowe. Łódzka Kolej Aglomeracyjna oferuje seniorom powyżej 60. roku życia zakup biletów jednorazowych i miesięcznych aż 30 proc. taniej. W Warszawskiej Kolei Dojazdowej bilety będą aż o 50 proc. tańsze, a w Kolejach Mazowieckich ulga 35 proc. dotyczy wszystkich biletów. Z kolei w Kolejach Małopolskich każdy bilet dla seniorów ma swoją cenę. A Szybka Kolej Miejska w Warszawie oferuje darmowe przejazdy seniorom, którzy ukończyli 70 lat.

Więcej o: