Szlaki górskie w Polsce zachwycają turystów z całego świata. "Oszałamiająco piękne"

Mieniące się złotem szczyty, deszcz rdzawych liści i opustoszałe szlaki. Jesień jest dla miłośników górskich wędrówek niezwykłym okresem, pełnym wrażeń, których na próżno szukać w sezonie letnim. Zwłaszcza że szlaki turystyczne w polskich górach potrafią zaskoczyć niezapomnianymi widokami. Które z nich szczególnie warto odwiedzić?

Blisko 4 tysiące kilometrów — tyle wynosi łączna długość szlaków turystycznych w polskich górach. Niektóre mogą stanowić wyzwanie, inne — źródło zapierających dech w piersi widoków, zwłaszcza w sezonie jesiennym. Jak wśród nich wybrać najciekawszy? Redakcja Magazynu Travelist przygotowała zestawienie 12 najpopularniejszych szlaków górskich w Polsce. Oto trzy z nich, które szczególnie zapadają w pamięć.

1. Podróż po grzbiecie Czerwonych Wierchów

Jedna z najpopularniejszych tras wiodących przez Czerwone Wierchy jest doskonałą alternatywą dla osób z lękiem wysokości. W trakcie marszu możemy skupić się na zachwycających widokach, bez konieczności posiłkowania się przymocowanymi do skał łańcuchami.

Wyprawę można rozpocząć od wjazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch, a następnie ruszyć w kierunku Kopy Kondrackiej. Dla wielu turystów jest to najpiękniejsza część trasy. Szczyty Kopy, Małołączniaka, Krzesanicy i Ciemniaka pokrywa intensywna barwa czerwieni — wszystko za sprawą rośliny zwanej sit skucina, która jesienią przyjmuje charakterystyczny kolor. Podróżnicy, którzy na tym etapie trasy poczują niedosyt, bezpośrednio z Kopy Kondrackiej mogą udać się na Giewont. 

Za co polecam? Przede wszystkim za wyjątkowe, niczym nieograniczone widoki na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. W okresie jesiennym za czerwone, bordowe i brązowe kolory.

- podsumowuje Andrzej Reichert, Senior Account Manager Travelist. 

Tatry ZachodnieTatry Zachodnie Magazyn Travelist / magazyn.travelist.pl

Nic więc dziwnego, że takie widoki w połączeniu z wyjątkową aurą zachwycają turystów z całego świata. Jak ocenia podróżniczka z Nowej Zelandii, która na Twitterze umieściła zdjęcie z jednej z wypraw po Polsce: "Oszałamiająco piękne polskie Tatry"

2. Beskid Żywiecki. Z Przełęczy Krowiarki na Babią Górę

- Nie będąc w Tatrach, można tu poczuć prawdziwy, wysokogórski klimat. - czytamy na portalu Magazyn Travelist. Najwyższy szczyt polskich Beskidów doczekał się już wielu nazw i określeń, na przykład Diablak lub Kapryśnica — bo trudno znaleźć drugie takie miejsce w Polsce, gdzie pogoda zmienia się równie szybko. Z roku na rok Babia Góra (1725 m n.p.m.) przyciąga swą malowniczością coraz więcej turystów. Pokonując trasę z Przełęczy Krowiarki do schroniska na Markowych Szczawinach, czekają na nas zachwycające widoki, jednak to dopiero początek. Dopiero podczas przeprawy przez „Perć Akademików" na wierzchołek (z klamrami i łańcuchami) można dostrzec perłę górskich widoków; panoramę ponad 400 różnych szczytów. 

Warto jednak zaznaczyć, że wejście tym szlakiem polecane jest szczególnie turystom, którzy początki swojej przygody z górskimi podróżami mają już za sobą. Jest to bowiem najbardziej wymagające wejście na Babią Górę – idealne dla miłośników wspomagania się łańcuchami.

Beskidy jesienią. Babia Góra - widok z Babiej pod koniec sierpnia / fot. Adam Dziura / Flickr.com CC BY-SABeskidy jesienią. Babia Góra - widok z Babiej pod koniec sierpnia / fot. Adam Dziura / Flickr.com CC BY-SA Beskidy jesienią. Babia Góra - widok z Babiej pod koniec sierpnia / fot. Adam Dziura / Flickr.com CC BY-SA

3. Góry Stołowe. Z Karłowa na Szczeliniec Wielki

Wchodzenie po schodach to doskonały trening, wzmacniający mięśnie i poprawiający kondycję fizyczną. Miłośników tej formy aktywności z pewnością ucieszy więc fakt, że na szlaku żółtym prowadzącym z Karłowa na najwyższy szczyt Gór Stołowych jest ich aż... 665. To jedna z wielu atrakcji, które czekają na turystów odwiedzających te okolice.

Góry StołoweGóry Stołowe Magazyn Travelist / magazyn.travelist.pl

Dla pasjonatów literatury szczególnie ciekawym zakątkiem może okazać się Szczeliniec Wielki — podobno tym ukrytym w Górach Stołowych miejscem zachwycał się sam Goethe. Warto również wspomnieć o skalnym labiryncie  o wymiarach 600 x 300 m, w którym można się zgubić na długie godziny. Kiedy już uda się z niego wydostać, czeka na nas zachwycający widok na resztę Gór Stołowych, a także inne pasma Sudetów.

Źródło: Magazyn Travelist

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: