Ten baśniowy zamek miał być inspiracją dla Walta Disneya. Idealne miejsce na weekend w październiku

Marzy ci się wyprawa do Disneylandu, aby zobaczyć bajkowy zamek? Nie musisz jechać tak daleko - w Niemczech, tuż przy granicy z Polską jest równie cudowne miejsce. Region jest pełen baśniowych zamków oraz cudownej, niemal nietkniętej przez człowieka przyrody. Idealny pomysł na rodzinną wycieczkę.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern) jest północno-wschodnim regionem Niemiec. Co wyróżnia ten region spośród innych? Przede wszystkim zamki, które wyglądają jak żywcem wyjęte z baśni Disneya. Również okoliczna przyroda potrafi oczarować, zwłaszcza że jest prawie w ogóle nietknięta przez człowieka. Najważniejszym miejscem w tym regionie jest miasto Schwerin, które otacza dwanaście pięknych jezior. 

Schwerin - niemieckie miasto w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Słynie z cudownego zamku

Zamek w Schwerinie jest tak piękny, że spokojnie może konkurować z budowlami z baśni Disneya. Znajduje się na wyspie muzealnej, gdzie pełni obecnie funkcję siedziby parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz muzeum. Został zbudowany około X wieku na planie układu wałów słowiańskiego grodu, który pierwotnie się tam znajdował. Zamek przez lata był wielokrotnie przebudowywany, zwłaszcza po pożarze w grudniu 1913 roku.

Zamek Książęcy w SchwerinZamek Książęcy w Schwerin Fot. Shutterstock/Anibal Trejo

Maskotką zamku w Schwerinie jest duch Petermännchen, który według legendy mieszka w sklepieniach piwnic, które łączyły się korytarzami z zamkiem Petersberg w Pinnow. Tam dobroduszny kobold pracował jako kowal. Petermännchen nosił przy sobie miecz, latarnię i pęk kluczy. Według legendy kobold karał złodziei i intruzów, robiąc im żarty, zsyłając plagi i torturując, czym zmuszał ich do ucieczki. Natomiast uczciwi i dobrzy ludzie nie musieli się go obawiać, tych bowiem nagradzał. Oprócz tego Petermännchen budził wartowników, którzy zasnęli podczas służby. 

Meklemburgia-Pomorze Przednie jest pełna atrakcji dla całej rodziny. Zachwyca również przyroda

Pisząc o Meklemburgi-Pomorzu Przednim nie sposób nie wspomnieć o cudownej przyrodzie, która jest wręcz w ogóle nietknięta przez człowieka. Przepiękne, iście bajkowe ogrody i lasy otaczają okoliczne zamki i jeziora. Po tych ostatnich można odbyć rejs statkami białej floty i podziwiać wspaniałe widoki z poziomu jezior. To wspaniałe miejsce na rodzinną wycieczkę na kilka dni. 

Więcej o: