Wycieczka do Turcji. Lot balonem i Bawełniana Twierdza? Te miejsca trzeba zobaczyć w kraju półksiężyca

Wycieczka do Turcji to idealny pomysł o każdej porze roku. Czekają was tutaj cenne i majestatyczne zabytki, piękne plaże i zachwycająca natura. Co warto zobaczyć w kraju półksiężyca? Podpowiadamy.

Turcja cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Jak wynika z raportu "Zagraniczne wakacje Polaków 2022" przygotowanym przez Polską Izbę Turystyki, kraj ten był zdecydowanym liderem zestawienia. Urlop tutaj zarezerwowało aż 31,3 proc. klientów biur podróży. Nic w tym dziwnego. Wycieczka do Turcji to wysokie temperatury, niezwykłe krajobrazy i piękne plaże.

Dodatkowo podróżowanie do kraju półksiężyca stało się o wiele prostsze. Od tego roku został zniesiony obowiązek posiadania wizy - wystarczy dowód osobisty lub paszport. Jakie miasta warto tu odwiedzić?

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Wycieczka do Turcji. Kapadocja, czyli kraina balonów

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Turcji jest bez wątpienia Kapadocja, czyli niezwykła kraina historyczna położona w centralnej części Anatolii. Najczęściej kojarzy się ona z kolorowymi balonami wznoszącymi się na niebie tuż po wschodzie słońca. Trzeba przyznać, że jest to ekscytująca atrakcja turystyczna zarówno dla obserwatorów, jak i osób odbywających lot. Kapadocja z góry prezentuje się naprawdę nieziemsko. 

Innym charakterystycznym elementem są wyjątkowe tereny ukształtowane po wybuchu wulkanów. Zobaczymy tu stożkowe formy tufowe tworzące "księżycowy" krajobraz czy domy wykute w wulkanicznych skałach. 

Gdzie na urlop w Turcji? Stambuł

Mówiąc o Turcji, nie sposób nie wspomnieć o największym oraz najludniejszym mieście (liczy aż 15 mln mieszkańców) - Stambule. Co ciekawe, jest to jedno z dwóch miejscowości na świecie, które leżą na dwóch kontynentach. Stambuł jest zlokalizowany w Europie oraz Azji, które rozdziela Cieśnina Bosfor. 

Znajdziecie tu wiele cennych zabytków - meczetów, kościołów czy pałaców. W końcu miasto ma za sobą bogatą historię - jego dawnymi nazwami są Bizancjum i Konstantynopol. Ponadto Stambuł był stolicą Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego oraz Wielkiego Imperium Turków Osmańskich.

Pamukkale -  Bawełniana Twierdza

Pamukkale to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Turcji. Miejscowość leży w dolinie Cürüksu, a jej nazwa z tureckiego oznacza bawełniany zamek lub bawełnianą twierdzę. Wszystko to za sprawą wyjątkowych wapiennych tarasów, które kojarzą się z białą bawełną. Od blisko 14 tys. lat spływa tu wapienna woda, która formuje progi, wodospady, półkoliste baseny i białe nacieki. Będzie to idealne miejsce dla miłośników błogiego relaksu i natury. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: