Psychodeliki mają pomóc w odkrywaniu kosmosu? "W świecie nauki zawrzało"

Psychodeliki to grupa substancji psychoaktywnych, która prowadzi do zmian percepcji, świadomości, sposobu myślenia i odczuwania emocji - chociaż ich dokładny mechanizm działania nie jest znany. Coraz częściej stają się obiektem zainteresowania wśród naukowców. Zrodził się nawet pomysł, by znalazły zastosowanie w kosmicznych podróżach.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Chociaż działanie substancji psychodelicznych wciąż nie jest w pełni przebadane, część naukowców twierdzi, że dla niektórych astronautów na orbicie mogłoby być zbawienne. Zwłaszcza w kontekście ekstremalnych sytuacji i ogromnej presji — zarówno psychicznej, jak i fizycznej — która pojawia się w trakcie podróży w kosmos.

Kontrowersyjne podejście

Mimo że środki psychodeliczne wzbudzają wiele kontrowersji, podejście niektórych badaczy systematycznie się zmienia. Jak twierdzi dr hab. Krystyna Gołembiowska:

Psychodeliki powinno się badać i w miarę możliwości wprowadzać je do zastosowań w terapiach.

Na popularności zyskują również poglądy o zasadności stosowania ich podczas podróży w kosmos. Na łamach czasopisma „Frontiers in Space Technologies" pojawił się artykuł, w którym autorzy twierdzą że: „Psychodeliki mogą być dla długotrwałych podróży kosmicznych w XXI wieku tym, czym cytrusy były dla dalekich podróży morskich w XVIII wieku – przełomem i ułatwieniem". Okazuje się, że opublikowany tekst pełen jest tak daleko idących wniosków — w świecie nauki zawrzało. 

W innym wymiarze

Autorzy kontrowersyjnych badań, Leonard Lerer oraz Jeet Varia, powołują się nie tylko na domniemane skutki prozdrowotne zażywania substancji psychodelicznych przez astronautów — takie jak zwiększenie neuroplastyczności czy tworzenie nowych neuronów. Warto jednak dodać, że dotychczas podobnych efektów nie zaobserwowano u ludzi, a jedynie u zwierząt, poddawanych badaniom. 

Ponadto autorzy, powołując się na różne prace naukowe, twierdzą, że używanie substancji psychodelicznych miałoby pomóc astronautom w poradzeniu sobie z kryzysową sytuacją, w której „powrót na Ziemię jest niemożliwy, a śmierć w kosmosie jest nieunikniona". 

W sieci spekulacji 

Choć początkowo artykuł opublikowany przez badaczy na łamach „Frontiers in Space Technologies" wydaje się uzasadniony licznymi badaniami naukowymi, warto zaznaczyć, że nie bez powodu polityka NASA zakłada zerową tolerancję wobec narkotyków i wszelkich środków odurzających. Dodatkowo wciąż nie wiadomo, jak dana jednostka zareagowałaby na zażycie tego typu substancji. A zatem w dalszym ciągu brakuje naukowych dowodów na poparcie bezpiecznego stosowania psychodelików w kosmosie. Ponadto, jak podkreśla portal National Geographic:

Pomysł wyszedł od naukowców niebadających kosmosu na co dzień. Są przedstawicielami prywatnej firmy biotechnologicznej, która szuka nowych zastosowań dla alg i grzybni.

Źródła: Frontiers in Space Technologies, National Geographic

Więcej o: