Co się dzieje w sercu huraganu? Przejmujące nagranie odkrywa tajemnicę

Kilkunastometrowe fale, porywy wiatru do 250 kilometrów na godzinę - bezpośrednie zderzenie z potęgą natury. Z takimi warunkami musiał zmierzyć się bezzałogowy statek wpuszczony do samego serca huraganu Fiona, który szaleje na Atlantyku.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niszczycielski huragan Fiona niesie za sobą obfite opady deszczu i silny wiatr, osiągający w porywach ponad 200 km/h. Według kanadyjskich urzędników zniszczenia, które spowodował żywioł, będą usuwane jeszcze w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Naukowcy zdecydowali się skierować w sam środek huraganu statek, który pozwoli zgromadzić o nim więcej informacji. 

Wrota piekieł

O tym, co dzieje się we wnętrzu szalejącego huraganu mogliśmy się przekonać dzięki bezzałogowemu statkowi Explorer SD 1078 firmy Saildrone. Na nagraniu, które pojawiło się na platformie Youtube, można zaobserwować starcie bezzałogowca z kilkunastometrowymi falami i wiatrem, wiejącym około 160 km/h. 

Dane gromadzone przez pojazdy Saildrone pomogą naukowcom lepiej zrozumieć szybką intensyfikację, dając ludziom mieszkającym w przybrzeżnych społecznościach więcej czasu na przygotowanie do starcia z żywiołem.

- podkreślił w czwartkowym oświadczeniu Richard Jenkins, założyciel Saildrone. SD 1078 to jeden z siedmiu żaglowców, które zostały wysłane w okolice Oceanu Atlantyckiego i Zatoki Meksykańskiej, aby za pomocą zgromadzonych danych pomóc nam zrozumieć procesy i mechanizmy działania huraganów. 

Wiedza ta ma kluczowe znaczenie dla poprawy prognozowania sztormów. Mamy nadzieję, że zmniejszy się liczba ofiar śmiertelnych poprzez możliwość lepszego przygotowania.

- czytamy na oficjalnej stronie Saildrone. 

 

Narodziny żywiołu

Aby lepiej zrozumieć mechanizm działania huraganów, kluczowym aspektem jest wiedza odnośnie tego, jak powstają. Podobnie jak inne cyklony tropikalne, najczęściej tworzą się nad oceanem, kiedy temperatura powierzchni wody wynosi co najmniej 27°C, dodatkowo panuje wysoka wilgotność powietrza. Woda zaczyna intensywnie parować, ciepłe powietrze unosi się do góry. Następnie w wyższych warstwach atmosfery się ochładza i zaczyna ciążyć ku dołowi. Wskutek ruchu dwóch mas powietrza o różnych temperaturach obniża się ciśnienie — tak właśnie powstaje huragan. 

Źródło: saildrone.com, Focus

Więcej o: