Smog to kombinacja różnych zanieczyszczeń powietrza. Jest wynikiem działalności człowieka i warunków atmosferycznych. Możemy wyróżnić dwa rodzaje smogu: typu Los Angeles i londyński.
Mówi się o smogu w typie Los Angeles, który powstaje przede wszystkim w letnich miesiącach i który spotkać można głównie w strefach subtropikalnych oraz tak zwany smog londyński, bardziej charakterystyczny dla umiarkowanej strefy klimatycznej i powstający głównie od listopada do stycznia (czasem marca)
- wyjaśnia Airly - firma, która zajmuje się edukacją na temat czystego powietrza.
Z mapy jakości powietrza Airly wynika, że natężenie smogu w Polsce jest alarmujące. Na tle Europy nasz kraj wypada bardzo źle. W większości krajów europejskich poziom smogu jest niski, co widać na mapie, która obfituje w kolor zielony. W Polsce jednak przeważa kolor żółto-czerwony, co oznacza, że poziom smogu jest wysoki, a w niektórych miejscach nawet ekstremalny.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak wskazuje mapa przygotowana przez Airly, najczystsze powietrze w Polsce jest przy zachodniej granicy kraju oraz południowo wschodnim krańcu kraju. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w Polsce są Kraków oraz Warszawa.
Mapa jakości powietrza Airly Fot. Airly
W 2021 roku w Gazeta.pl opisywaliśmy badanie, którego wyniku opublikowano w medycznym piśmie "Lancet". Naukowcy z Barcelona Institute for Global Health pokazali, jak smog wpływa na śmiertelność w ponad tysiącu miast Europy.
Badanie dotyczyło poziomu zanieczyszczenia powietrza cząstkami stałymi PM 2,5 (jeden z głównych składników smogu) oraz dwutlenkiem azotu. Rezultaty wykazały, że gdyby we wszystkich miastach z rankingu spełniane były normy WHO dla zanieczyszczenia cząstkami PM 2,5 (czyli mniejszymi niż 2,5 mikrometra), to ratowałoby to życie około 51 tys. osób rocznie. Z kolei zmniejszenie tego zanieczyszczenia do poziomu takiego, jak w najczystszych miastach oznaczałoby uniknięcie 125 tys. niepotrzebnych śmierci.