Wakacje na rowerze? Włoski region Emilia Romania zaprasza fanów dwóch kółek

Koniec lata wcale nie musi oznaczać końca wakacji. We wrześniu, gdy upały nieco odpuszczą, warto przesiąść się z plażowego leżaka na rower. Temperatura sprzyjająca rowerzystom to nie jedyny powód - we włoskim regionie Emilia Romania jest ich o wiele więcej! Ponad 8 tys. tras drogowych i ścieżek rowerowych, hotele dla rowerzystów i zapierające dech w piersiach widoki - to tylko niektóre z nich!

Zwiedzanie na rowerze

Dzięki swojemu zróżnicowaniu geograficznemu, region Emilia Romania oferuje rowerzystom ponad 8 tys. różnorodnych tras do wycieczek. Zostały one nawet podzielone w zależności od stopnia trudności. Na fanów kolarstwa górskiego czekają szlaki, dzięki którym przy okazji można zwiedzić malownicze miasteczka regionu. Z kolei wyruszając rowerem z terenów równinnych, można dotrzeć do Apenin.

Oprócz podziwiania pięknej przyrody, warte odwiedzin są także zabytkowe, włoskie miasta, do których również prowadzą ciekawe trasy rowerowe. Na taką wycieczkę warto wybrać się do Ferrary, Rimini, Rawenny lub w okolice Forli i Ceseny, a także odwiedzić Park Delty Rzeki Pad.

Rowerowa podróż przez najpiękniejsze miasta regionu

Zabytkowe stare miasto, zamki, katedry oraz kościoły. To Ferrara, która zyskała tytuł "Miasta Renesansu" i została wpisana na listę UNESCO. Jest doskonale przystosowana do zwiedzania na dwóch kółkach, a ponadto figuruje również na liście "Miasta Rowerów". Z Ferrary można też dojechać do Parku Delty Padu, do którego prowadzi cała sieć ścieżek rowerowych!

Z kolei Rimini to doskonałe miejsce, w którym można zarówno odpocząć na plaży, jak i wybrać się na przejażdżkę rowerem. Warto odwiedzić zabytkowy, rzymski most – Ponte di Tiberio, z którego można wyruszyć w głąb lasu oddalonego o 20 km, a dalej – dotrzeć do malowniczej doliny rzeki Marecchia i wzgórz słynących z licznych zamków, takich jak Villa Verucchio i San Leo. W Rimini nieopodal dworca kolejowego znajduje się również nowy park rowerowy, w którym można wypożyczyć jednoślad i wybrać się na całodniową przejażdżkę.

Ponadto podróżując rowerem, można zatrzymać się u mieszkańców lokalnych miasteczek na degustację ich specjałów. Ręcznie robiony makaron, pieczywo piadina, a do tego regionalne sery i wędliny – to tylko niektóre z lokalnych przysmaków.

Rawenna to przede wszystkim miasto słynące z niezwykłych mozaik w bazylikach. Ma jednak też wiele do zaoferowania miłośnikom jednośladów. Z Rawenny można też wyruszyć w kierunku wybrzeża aż do Cervii i Milano Marittimy, drogą wiodącą przez wiekowy las sosnowy.

Winnice, uzdrowiska i malownicze wzgórza – to wszystko można znaleźć w regionie Forli i Ceseny. Jest to prawdziwy raj dla rowerzystów, pomimo że niekiedy szlaki bywają trudne

Szlaki i wędrówki to nie wszystko...

Region Emilia Romania ma rowerzystom do zaoferowania nie tylko niezwykłe miejsca do zwiedzania i ciekawe trasy rowerowe. Na początku września na torze Misano World Circuit odbyła się 5. edycja Italian Bike Festival, i to na świeżym powietrzu! W planie wydarzenia były pokazy i konkursy oraz stoiska z akcesoriami rowerowymi, nowymi modelami sprzętów i innymi gadżetami. W ramach imprezy po raz pierwszy odbyło się wydarzenie specjalne – Europejski Konkurs Rowerowy dla Mediów (ang. European Media Cycling Contest).

W regionie Emilia Romania każdy rowerzysta jest mile widziany! To z myślą o nich powstała tu nawet specjalna agencja Terrabici, organizująca wyjazdy dla rowerzystów i oferująca usługi takie jak wypożyczalnie rowerów, pokoje rowerowe i wycieczki z przewodnikiem.

Region Emilia Romagna znajduje się w północnej części Włoch, pomiędzy Lombardią (Mediolan), Toskanią i Wenecją. Połączenia z lotniskami w Bolonii i Rimini dostępne są z Wrocławia, Krakowa i Warszawy.

Źródło: Emilia Romania

Więcej o: