Czy to Włochy? Nie, to miejsce 30 km pod Krakowem. Ruiny zamku, drewniane domki i piękne jezioro

Województwo małopolskie skrywa wiele pięknych, niszowych miejscowości i atrakcji. Dobczyce to malowniczy punkt na mapie, który leży zaledwie 30 km pod Krakowem. To idealny pomysł na weekend poza miastem. Podziwiać tam możemy starówkę z ruinami majestatycznego zamku, widok na Beskidy, jezioro czy skorzystać z licznych tras rowerowych i szlaków.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dobczyce to niewielka miejscowość pod Krakowem. Mieszkańcy okolicy bardzo dobrze znają tę lokalizację. Malownicze widoki, jezioro i ruiny zamku przyciągają turystów w sezonie, ale i jesienią. To doskonały pomysł na weekend zarówno dla osób szukających relaksu jak i tych, którzy wolne chwile chcą spędzić w aktywny sposób. 

Dobczyce - miasteczko pod Krakowem kusi malowniczymi widokami

Wybierając Dobczyce jako cel naszej podróży, mamy gwarancję, że będzie to miło spędzony czas. Bliskość natury, piękne widoki, ciekawe atrakcje i liczne szlaki - to zaledwie kilka z atrakcji, które tam na nas czekają. Początek zwiedzania i poznawania miejsca warto rozpocząć w centrum miasteczka. To idealny punkt na rozpoczęcie spaceru. Warto zajrzeć do neoromańskiego kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z elementami neogotyku.

Kolejnym punktem, którego nie można pominąć, jest nowootwarta trasa widokowa, która jest jedną z największych atrakcji miasta. Podążając trasą, można obejrzeć dawne mury obronne (zostały częściowo zrekonstruowane i zrewitalizowane, pochodzą z XIV i XV wieku). Spacer umilą także widoki i otoczenie natury. 

Zobacz wideo Ciechanów. Turystyczna perła na Mazowszu?

Majestatyczny zamek i urokliwe jezioro

Główną atrakcją jest Zamek Królewski, w którym znajduje się także Muzeum Regionalne. Średniowieczna budowla wznosi się na wzgórzu nad wielkim akwenem - Jeziorem Dobczyckim. Zamek wzniesiony został w burzliwym okresie Polski dzielnicowej. Był on warownią typu górskiego, włączoną do obrony Krakowa. Do zwiedzania udostępnione są ruiny zamku, ale w kilku salach można zobaczyć ekspozycje prezentujące ciekawostki historyczne. W okolicy podziwiać można także Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego. Znajduje się on na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. W jego skład wchodzą: 

  • budynek starej karczmy, 
  • spichlerz zbożowy, 
  • wozownia, 
  • kurniki. 

Jezioro Dobczyckie to wisienka na torcie wśród atrakcji regiony. Latem można uprawiać tu liczne sporty wodne czy zażyć orzeźwiającej kąpiel. Warto także wspomnieć, że zbiornik jest też największym ujęciem wody pitnej dla Krakowa. Na koronie jeziora funkcjonuje także elektrownia. Dobczyce oferują także liczne ścieżki pieszo-rowerowe oraz kładkę łącząca zamek i koronę zapory. To właśnie tam wiedzie najciekawsza trasa, z której podziwiać możemy piękne widoki. 

Więcej o: