Palce umarlaka? Nie! To nie z tej bajki. "Muminki wiecznie żywe"

Choć na pierwszy rzut oka przypominają palce umarlaka, tym razem zamiast skojarzeń do filmów grozy, leśnicy odwołują się do znanej bajki. "W polskim lesie przyłapano Hatifnaty!" - czytamy na profilu facebookowym Lasów Państwowych.
Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

"Kołysząc się w rytm im tylko znanej melodii, dokładnie jak opisała to Tove Jansson, usiłują przy pomocy kawałka kory złapać nieco życiodajnej, burzowej energii elektrycznej" - czytamy w poście.

Autor wiadomości przekonuje, że "niezwykły świat baśni, mitów i legend naprawdę jest wokół nas, czasem trzeba się tylko schylić, wytężyć wzrok i nieco popuścić wodze fantazji".

W rolę Hatifnatów wcielił się saprofit - próchnilec gałęzisty. Grzyb, który przez niedoświadczonych grzybiarzy bywa mylony z porostem. Jak czytamy na stronie Ekologia.pl, rozkłada pniaki drzew liściastych, rzadziej szpilkowych. Można go spotkać w Ameryce Północnej i Środkowej, Europie, Azji, Afryce Północnej, Australii oraz na wielu wyspach. W Polsce występuje dość często. Jest niejadalny.

Wykwit piankowaty "Jaskrawożółty dziwny twór" w polskich lasach. Potrafi się poruszać

"To taki rodzaj trollowatych zwierzątek"

Hatifnatowie zaś to postacie występujące w Muminkach. Są białe, osiągają niewielkie rozmiary, poruszają się, falując tułowiem na prawo i lewo. Ich ciała mają wypustki przypominające lekko zdeformowane dłonie.

W pierwszym utworze o Muminkach, "Małych trollach i dużej powodzi", Mama Muminka opisała Hatifnatów następująco: To taki rodzaj trollowatych zwierzątek […]. Przeważnie są niewidoczni. Czasem siedzą pod podłogami u ludzi i kiedy wieczorem robi się cicho, słychać, jak tam drepczą i szurają. Ale najczęściej wędrują dookoła świata, nigdzie się nie zatrzymują i nic ich nie obchodzi. Nigdy się nie wie, czy Hatifnat jest wesoły czy zły, zmartwiony czy zdziwiony. Jestem przekonana, że nie mają w ogóle żadnych uczuć".

'Palce diabła' czyli okratek australijski (zdjęcie ilustracyjne) Leśnicy chwalą się rzadkim znaleziskiem: Znaleźliście kiedyś takie czarcie jajo?

Internauci zachwyceni

Porównanie do bohaterów z bajki, przypadło internautom do gustu, którzy żywo komentują opublikowane znalezisko.

Muminki wciąż żywe,
Wiedziałam, że istnieją,
Las kryje wiele tajemnic, 
Pozdrowienia dla ludzi z wyobraźnią,
Żyjemy w baśni, czy baśń żyje w nas?

Źródło: Lasy Państwowe / Ekologia.pl / Wikipedia

Więcej o: