Tragedia w słowackich Tatrach. Nie żyje znany polski przewodnik i jego żona

W środę 21 września słowaccy ratownicy górscy odnaleźli ciała dwójki Polaków. Do tragedii doszło pod Staroleśnym Szczytem, przyczyną była śnieżna lawina w okolicach Doliny Sławkowskiej. Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich IVBV poinformowało, że tragicznie zmarli to przewodnik wysokogórski i ratownik GOPR oraz jego żona.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W słowackich Tatrach doszło do nieszczęśliwego wypadku na wskutek lawiny śnieżnej. Zginęło dwoje polaków - doświadczony przewodnik wysokogórski i ratownik GOPR oraz jego żona. Świadkowie wypadku powiadomili słowackich ratowników, niestety nie udało się uratować wspinaczy. 

Tragiczny wypadek w słowackich Tatrach

Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich IVBV na swoim profilu społecznościowym poinformowało, że tragicznie zmarli to przewodnik wysokogórski i ratownik GOPR oraz jego żona - Andrzej Sokołowski i Roksana Knapik. 

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w słowackich Tatrach. Tego dnia panowała gęsta mgła, ograniczająca widoczność i intensywnie padał śnieg. Polski przewodnik wysokogórski i znany wspinacz oraz jego żona, wędrując, podcięli niewielką lawinę śnieżną tzw. deskę i spadli z Kwietnikowej Przełączy położonej pomiędzy Staroleśnym Szczytem a Rogatą Turnią, w kierunku Doliny Sławkowskiej. 

O zajściu poinformował słowackich ratowników górskich polski przewodnik. Trudne warunki pogodowe, śnieg i słaba widoczność uniemożliwiły użycie śmigłowca, podczas akcji ratunkowej. Do poszkodowanych wyruszyła piesza wyprawa - gdy ratownicy dotarli na miejsce, od razu zaczęli przeszukiwać zwały śniegu. Po około godzinie poszukiwań udało im się odnaleźć parę Polaków, niestety, bez oznak życia.

Z dużym smutkiem przekazujemy informację, że w dniu dzisiejszym w wypadku w Tatrach Słowackich zginął wraz z żoną Roksaną ratownik GOPR Karkonosze, instruktor ratownictwa górskiego i przewodnik wysokogórski IVBV - Andrzej Sokołowski, popularny 'Sokół'

- podało GOPR

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

GOPR żegna Andrzeja Sokołowskiego

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o śmierci Andrzeja Sokołowskiego i jego żony w mediach społecznościowych. 

Andrzej był wspaniałym Kolegą, profesjonalistą, lubianym przez wszystkich przewodnikiem IVBV i ratownikiem Karkonoskiej Grupy GOPR, świetnym wspinaczem i narciarzem. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Yosemitach i Norwegii, wytyczył nowe drogi w Tybecie Wschodnim i Tienszanie. Andrzeja i Roksanę łączyło uczucie, góry i zamiłowanie do geologii. Sokół! Roksi! Będziemy zawsze pamiętać i zbierać dla Was górskie kryształy

- czytamy w komunikacie Stowarzyszenia.

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Ratownicy TOPR ogłosili także pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W Tatrach, obowiązuje zakaz wspinaczki od wysokości 1800 m n.p.m. Na Kasprowym Wierchu leży już ok. 30 cm śniegu. Komunikat tatrzańskich ratowników brzmi następująco: 

W związku z ostatnimi opadami śniegu oraz prognozami meteorologicznymi na kolejny dzień, TOPR ogłasza pierwszy stopień zagrożenia lawinowego
Więcej o: