Ile jest mrówek na Ziemi? "Ta zdumiewająca liczba podkreśla jedynie ich potęgę"

Aby zwrócić uwagę na zatłoczenie danego miejsca, potocznie mówi się, że "ludzi jest tam jak mrówek". Czyli ile? Na łamach PNAS (Proceedings of the National Academies of Sciences), cenionego czasopisma naukowego, uczeni zdecydowali się odpowiedzieć na to pytanie.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- Wiedza na temat rozmieszczenia i liczebności organizmów jest podstawą do zrozumienia ich roli w ekosystemie. - podkreślają autorzy artykułu naukowego na portalu pnas.org. Mrówki rozmieszczone są na naszej planecie nierównomiernie, a dokładna obserwacja stanowi podstawę do przewidywania ich reakcji na niepokojące zmiany środowiskowe. Mimo to dla wielu z nas zliczenie wszystkich żyjących na Ziemi mrówek wydaje się niewykonalne — w jaki sposób dokonali tego naukowcy?

Niecodzienny spis powszechny

Analiza, której dokonał międzynarodowy zespół naukowców w celu określenia liczby mrówek na Ziemi, opiera się na 489 badaniach obejmujących wszystkie kontynenty, główne biomy i habitaty. Według ostrożnych szacunków liczba mrówek wynosi... 20 biliardów osobników — czyli 20 000 000 000 000 000. Aby lepiej zobrazować ten wynik, można sobie wyobrazić, że na jednego człowieka przypada mniej więcej 2,5 miliona mrówek. Co więcej, ich biomasa jest większa niż biomasa wszystkich dziko żyjących ptaków i ssaków. Łącznie. Ta zdumiewająca liczba podkreśla jedynie ekologiczną rolę mrówek oraz ich potęgę. 

Wieczna wojna

Niektórzy podchodzą z zaciekawieniem, inni wolą omijać mrowiska z daleka. Bez względu na to, jakie emocje wywołuje w nas widok tych maleńkich zwierząt — faktem jest, że mrówki są niesłychanie pożyteczne dla ekosystemu. Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych:

Mrówki porządkują las, dzięki czemu przyczyniają się do utrzymania równowagi w przyrodzie. Roznoszą nasiona oraz spulchniają glebę; w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego potrafią rozprzestrzenić nawet 30 tys. nasion.

Ponadto mrówki nieustannie prowadzą między sobą wojny oraz polują na inne owady — zdarza się, że większe od nich samych. W związku z tym, jak wspomina Anita Dmitruczuk na łamach Gazety Wyborczej: - Duża obecność mrówek w lesie może w jakimś stopniu uchronić go przed gradacją niektórych owadów.

Źródło: PNAS, Gazeta Wyborcza, Lasy Państwowe

Więcej o: