Za darmo, ale tylko dzisiaj. W polskich miastach trwa Europejski Dzień bez Samochodu

W czwartek, 22 września za brak biletu w komunikacji miejskiej nie otrzymamy mandatu. Wszystko to za sprawą Europejskiego Dnia bez Samochodu. W niektórych miastach trzeba jednak spełnić pewne warunki.

Europejski Dzień bez Samochodu to coroczna akcja proekologiczna obchodzona 22 września, która jest zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jej celem jest zmniejszenie ilości spalin wytwarzanych przez samochody i zachęcenie kierowców do korzystania z komunikacji miejskiej. Tego dnia w wiele miast oferuje przejazdy za darmo. Tak jest też i w tym roku. 

Zobacz wideo Spaliny mogą się przydać. Powstaje z nich ekologiczny tusz

Europejski Dzień bez Samochodu. W tych miastach wszyscy pojadą za darmo 

W stolicy Polski wszyscy mogą zrezygnować dziś z biletów. Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy bezpłatnie można skorzystać ze wszystkich pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego - autobusów, tramwajów, metra, pociągów SKM oraz Kolei Mazowieckich. Z opłat zwolnione zostały również parkingi P+R.

Podobnie sytuacja wygląda w Krakowie. Tego dnia w tramwajach i autobusach kasowniki zostały wyłączone. Specjalną ofertę przygotowały także Koleje Małopolskie - pasażerowie mogą zakupić "Małopolski bilet bez samochodu", który uprawnia ich do przejazdów za złotówkę. 

Bezpłatnie komunikacją miejską pojadą też mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, Białegostoku, Suwałk, Łomży, Kalisza, Kielc, Wrocławia czy Krosna. 

Pociągami regionalnymi można dziś jeździć za darmo m.in. w województwie zachodniopomorskim.

Bezpłatna komunikacja miejska. Trzeba spełnić warunki

W wielu miastach oferta darmowej komunikacji miejskiej jest przeznaczona jedynie dla kierowców. Skorzystają z niej osoby, które podczas kontroli okażą dowód rejestracyjny pojazdu. Właściciele samochodów pojadą bezpłatnie m.in. w Szczecinie, Poznaniu, Lublinie czy Gdyni. W Zielonej Górze oferta przeznaczona jest zarówno dla kierowców, jak i towarzyszącym im osobom.

W Gdańsku darmowe przejazdy tramwajami i autobusami przysługują wszystkim mieszkańcom. Warunkiem jest posiadanie aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca z zapisanym Pakietem Mieszkańca, ważnym na bieżący rok. W pociągach PKP SKM i POLREGIO w granicach województwa pomorskiego należy okazać ważny dowód rejestracyjny. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: