Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W Europie i na świecie nadal panuje wiele monarchii. Najpopularniejszą z nich są Windsorowie, jednak lista rodzin królewskich jest znacznie dłuższa. Ciekawe historie toczą się także na dworze szwedzkim, norweskim, duńskim czy hiszpańskim. Przedstawiamy listę państw, gdzie nadal rządzą królowie i królowe.
Na kontynencie europejskim monarchie mają długą tradycję sięgającą odległych wieków. Z biegiem lat gdy upadały pierwsze struktury demokracji wojennej, pojawiła się hierarchia życia społecznego, co za tym idzie, narodziły się ustroje monarchii. Obecnie w europie możemy wymienić aż 12 państw, gdzie nadal panują królowie i królowe. Warto jednak podkreślić, że jedynie Watykan pozostaje jedyną monarchią absolutną i elekcyjną - w pozostałych krajach panuje ustrój konstytucyjny, a tron jest dziedziczny.
Jednym z państw gdzie nadal panuje monarchia, jest Liechtenstein. Podmiotem władzy jest Książę Jan Adam II Liechtenstein, który sprawuje władzę od 1989 roku. Ciekawostką jest fakt, iż to jedyny kraj w Europie, w którym praktykuje się agnatic primogeniture - co oznacza, że tylko mężczyźni z rodziny królewskiej mogą odziedziczyć tytuł. Państwo wyznaje także zasadę pozwalającą władcy do abdykacji - na decyzję podjęli trzej poprzedni monarchowie, oddając tytuł młodszym członkom rodziny.
Hiszpańska rodzina królewska natomiast słynie z długiej historii, która często usłana była skandalami. Obecnie panującym jest Król Filip VI Hiszpański - jest 22. władcą swojego kraju. W maju 2004 r. żoną Filipa została Letizia Ortiz Rocasolano, a ich ślub był wielkim wydarzeniem w kraju. Gdy się poznali, panna młoda była dziennikarką i prezenterką najpopularniejszych stacji telewizyjnych w Hiszpanii.
Wśród panujących rodzin królewskich na świecie można wyróżnić 51 państw, gdzie nadal panuje monarchia. Za najstarszą uważa się Japońską. Obecny władca Naruhito jest 126. cesarzem Japonii. Władza w Kraju Kwitnącej Wiśni od ponad 2600 lat należy do potomków jednego rodu, z kolei japońska mitologia mówi, że pierwszy cesarz był wnukiem bogini słońca Amaterasu.
Za "smoczego króla" uważa się władcę Bhutanu. Obecny monarcha, Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, wprowadził środki demokratyzacji, jednak nadal ma immunitet suwerenny i nie może być sądzony zgodnie z prawem za cokolwiek, co robi. Władca zasłynął na arenie światowej z godnej podziwu reakcji na COVID-19. Król podróżował pieszo, samochodem i konno do odległych wiosek, aby nadzorować działania mające na celu ochronę maleńkiego, 700-tysięcznego królestwa przed epidemią koronawirusa.