Czy można zbierać grzyby w Tatrach? "Nóż się sam w kieszeni otwiera". TPN rozwiewa wątpliwości

Jak wygląda grzybobranie w TPN? Leśne zasady nie są wszystkim znane. Wyprawa na szlak w poszukiwaniach dóbr lasu nie zawsze kończy się happy endem. "Kiedy widzimy takie piękne grzyby w parku narodowym, nóż się sam w kieszeni otwiera". Wideo Tatrzańskiego Parku Narodowego rozwiewa wszystkie wątpliwości.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Fani grzybobrania poza wiedzą na temat poszczególnych gatunków powinni zdawać sobie sprawę także z tego, iż darów lasu nie można zbierać wszędzie. Tatrzański Park Narodowy rozwiewa wszystkie wątpliwości w edukacyjnym wideo. Wybierające się na szlak warto o tym pamiętać. 

Grzybobranie w Tatrzańskim Parku Narodowym

Tatrzański Park narodowy postanowił wyjaśnić, jak wygląda grzybobranie na terenie parku. W edukacyjnym wideo możemy dowiedzieć się o obowiązujących przepisach, ale i o samych grzybach. Jak się okazuje, złe nawyki mogą nas słono kosztować. Przed wejściem na szlak warto zapoznać się ze wskazówkami i radami przyrodników. 

Grzybobranie to bez wątpienia jeden z narodowych sportów Polaków. Gdy sezon rozpocznie się na dobre, całe rodziny wyruszają do lasów w poszukiwaniu dorodnych okazów. Wiele gatunków można znaleźć również w Tatrach, jednak jak przypomina park, ich zbieranie jest nielegalne.

Jeśli się komuś, wędrującemu po Tatrach, na widok grzyba jadalnego, otwiera się nóż w kieszeni, to niech go lepiej w domu zostawi. W miejsce noża lepiej wziąć aparat i atlas grzybów

- radzi Marek Kot z Zespołu Aktywnej Edukacji na Facebooku TPN

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Tatrzański Park Narodowy wyjaśnia zasady grzybobrania

Warto wspomnieć, że poruszanie się na terenie TPN dozwolone jest wyłącznie na wyznaczonych szlakach. Jak się zatem okazuje, zejście z trasy w poszukiwaniu grzybów samo w sobie jest już wykroczeniem. Z kolei złamanie zasad regulaminu może skutkować wysoką karą. Na tej podstawie można wywnioskować, że zbieranie grzybów, które rosną poza szlakiem, jest nielegalne. 

Jeśli jednak grzyby rosną na szlaku, to także są objęte ochroną. Jak tłumaczy TPN zbiory nie są zakazane z powodu obawy przed brakiem pożywienia dla dzikich zwierzą. Powód jest zupełnie inny. Marek Kot z Zespołu Aktywnej Edukacji TPN, wyjaśnia, że gdyby park pozwolił na grzybobranie i wpuścił turystów poza szlaki, wówczas ucierpiałaby cała lokalna przyroda.

Kiedy widzimy takie piękne grzyby w parku narodowym, nóż się sam w kieszeni otwiera, ale nie możemy ich zbierać. Nie chodzi o to, że jak zabierzemy cały plecak grzybów, to ich zabraknie, czy coś się stanie. Jeżeli dopuścimy zbiór grzybów wszędzie, ludzie będą tak penetrować ten las, że żadne zwierzątko nie znajdzie spokoju 

- tłumaczył przedstawiciel TPN

Nagranie opublikowane na Facebooku TPN wyjaśnia także, czym jest grzyb. Chodzi oczywiście o odrębne królestwo, które nie łączy się ani ze zwierzętami, ani z roślinami. Wyjaśniane jest także pojęcie grzybni, która potrafią osiągać gigantyczne rozmiary.

Więcej o: