Zagrożenie lawinowe we wrześniu? To nie żart! Ratownicy TOPR ostrzegają: W Tatrach spadło 30 cm śniegu

Ratownicy TOPR poinformowali o pierwszym stopniu zagrożenia lawinowego w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu leży około 30 cm białego puchu, a w kolejnych dniach zapowiadane są kolejne opady śniegu.

Chociaż w kalendarzach nie rozpoczęła się jeszcze astronomiczna jesień, to w górach już można poczuć zimowy klimat. We wtorek, 20 września Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydało komunikat. W Tatrach na wysokości 1800 m n.p.m ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. 

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach 

W związku z ostatnimi opadami śniegu oraz prognozami meteorologicznymi na kolejny dzień, TOPR ogłasza pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

- czytamy w komunikacie. 

Jak poinformował TOPR, ostrzeżenie obowiązuje do 21 września do godziny 20:00. Szczególna ostrożność zalecana jest na stromych trawiastych zboczach i na płytowych formacjach skalnych. 

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego - co to jest? 

Zagrożenie lawinowe określa się za pomocą pięciostopniowej skali. Ma ona służyć oznaczeniu prawdopodobieństwa wystąpienia niebezpiecznej sytuacji w górach. Pierwszy, najniższy stopień oznacza, że pokrywa śnieżna jest w głównej mierze stabilna i dobrze związana. 

Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin

- tłumaczy TOPR w komunikacie. 

Obecnie na Kasprowym Wierchu leży około 30 cm białego puchu, a w kolejnych dniach prognozowane są kolejne opady śniegu. Mogą one spowodować utrzymanie, a nawet zwiększenie zagrożenia lawinowego. W związku z tym zaleca się szczególną ostrożność osobom wybierającym się na wycieczki górskie. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: