Po nocy w hotelu masz takie ślady na skórze? Uciekaj jak najszybciej. Masz groźnych współlokatorów

Jeśli podczas pobytu w hotelu czy schronisku budzisz się z takimi śladami na skórze, to czas na wyprowadzkę. Te ugryzienia są oznaką, że w twojej kwaterze są groźni lokatorzy.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak pozbyć się wszy?

Częstymi pasażerami na gapę z podróży są pluskwy. Najczęściej dowiadujemy się o nich obecności zauważając ślady ukąszeń na skórze po nocy w hotelu czy schronisku. Ale o ich obecności mogą świadczyć jeszcze dwie oznaki - zapach, który przypomina wegetującą kolendrę siewną bądź gnijące maliny oraz czarne lub brązowe kropki w takich miejscach jak:

  • spojenia i stelaże łóżek i tapczanów,
  • listwy przypodłogowe,
  • szczeliny w ścianach,
  • dolna część ram obrazów,
  • obite tkaninami części mebli,
  • zasłony, firanki i żaluzje.

Co prawda pluskwy nie przenoszą chorób, ale ich ukąszenia są bardzo swędzące. Lepiej więc uniknąć inwazji tych owadów.

Jak rozpoznać ukąszenia pluskiew? Owady zostawiają charakterystyczne ślady na skórze

O pogryzieniu przez pluskwy można się dowiedzieć po przebudzeniu zobaczywszy ślady ukąszeń. Dlaczego z rana? Bo pluskwy atakują w nocy, gdy ofiarą śpi, a dodatkowo gryzą bezboleśnie. Jak wyglądają ślady po ugryzieniu? Są bardzo charakterystyczne - mocno swędzące czerwone plamki, często umiejscowione w jednej linii w odległości około centymetra od siebie. Po pewnym czasie plamki zmieniają się w bąble, takie jak po ugryzieniu komarów. Jedyna pociecha to fakt, że pluskwy nie przenoszą chorób. 

Pluskwy trudno wytępić, ale można się zabezpieczyć. O tym pamiętaj podczas podróży

Pluskwy są trudne do wytępienia, gdy raz się je przyniesie z podróży. Ale można zapobiegać inwazji uciążliwych owadów. Jak? Trzeba pamiętać o tych czynnościach:

  • Zanim zadomowisz się w pokoju hotelowym, sprawdź wyżej wymienione miejsca - stelaże i spojenia łóżek (tapczanów) oraz ścianę obok, listwy przypodłogowe, zasłony, firanki, żaluzje, a przede wszystkim obite tkaniną części mebli, szczególnie okolice szwów. Jeśli znajdziesz czarne bądź brązowe kropki to znak, że bytują tu pluskwy;
  • Przed sprawdzeniem pokoju, nie kładź walizki na łóżku (tapczanie). Zamiast tego połóż na stole czy biurku. W ten sposób minimalizujesz szansę zabranie pasożytów ze sobą do domu.

Co zrobić po powrocie z podróży? Przede wszystkim dokładnie obejrzyj walizkę, szczególnie szwy i spojenia. Natomiast ubrania po wyjęciu z torby możesz wyprać w temperaturze 60 st. C lub wyższej, bądź włożyć do woreczków i umieścić w zamrażarce. 

Więcej o: