Sekrety Pałacu Buckingham. Rezydencja królewska kryje 775 pomieszczeń i tajemnicze przejście w lustrze

Pałac Buckingham to londyńska rezydencja królewska, której wnętrza można zwiedzić. Niestety znaczna część budynku nie jest dostępna dla turystów, co budzi ogromną ciekawość. Za bramami pałacu kryje się wiele tajemniczych pomieszczeń, kino, urząd pocztowy i wiele cennych dzieł sztuki.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pałac Buckingham od 1837 roku stanowi dom dla brytyjskich monarchów. Rezydencja królewska skrywa wiele tajemnic, wyjątkowych dzieł sztuki czy ukrytych przejść. Za bramami tej imponującej budowli znajdziemy także ogrom udogodnień, które mają pomóc w sprawnej organizacji służby i pracy w pałacu. 

Jakie tajemnice skrywa Pałac Buckingham? 

Pałac Buckingham to nie tylko dom dla brytyjskich monarchów. Miejsce to także pełni dużą rolę turystyczną w Londynie. Co roku odwiedzają je tysiące turystów całego świata, którzy nie tylko podziwiają piękno wnętrz, ale także próbują poznać rąbka tajemnicy. 

Rezydencja składa się z aż 775 pomieszczeń, m.in. 200 sypialni i 78 łazienek. Sam personel zajmuje 188 pokoi. Całkowita powierzchnia rezydencji to 77 tysięcy m kw. Imponujących rozmiarów perełka architektoniczna skrywa wiele tajemniczych pomieszczeń. Poza licznymi wnętrzami gdzie spędza czas rodzina królewska czy służba znajdziemy tam także prywatną kaplicę, czy nawet kino! Za bramami posiadłości skrywa się także basen, bankomat i sklep jubilerski. Warto wspomnieć także o prywatnym ogrodzie, który zajmuje ponad 15 ha. Jedną z ciekawostek jest także odrębny kod pocztowy dla rezydencji - SW1A 1AA. Pracownicy mają także dostęp do prywatnego urzędu pocztowego, który znajduje się w pałacu.

Pałac Buckingham to także nieskończona ilość tajemniczych przejść i korytarzy. M.in. w białym salonie (The White Drawing Room) znajdują się ukryte drzwi, którymi królowa mogła przejść do swoich prywatnych apartamentów. Przejście zostało zakamuflowane ogromnym lustrem. Krążą także legendy o tajemniczej sieci tuneli i prywatnej stacji metra, która miałaby umożliwić niezauważalne opuszczenie budynku. 

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II

Pałac Buckingham - ciekawostki dot. królewskiej rezydencji

Tak ogromna posiadłość wymaga odpowiedniej aranżacji, ale także stałej opieki personelu. Wnętrza z największą dbałością przygotowane są na wizytę rodziny królewskiej. Imponująca jest sama liczba personelu - blisko 800 osób pracuje na terenie posiadłości. Ciekawostką jest fakt, iż w pałacu znajduje się ok. 600 zabytkowych zegarów. Przestawianie ich z czasu zimowego na letni zajmuje ok. 20 godzin. Natomiast zegary w kuchni zawsze śpieszą o pięć minut, by jedzenie zawsze podano na czas. Piękne wnętrza pałacu oświetla z kolei blisko 40 tys. żarówek! 

Pałac Buckingham został zbudowany w 1703 roku, pierwotnie był to trzypiętrowy dom. W kolejnych latach rozpoczęto prace renowacyjne i budowlane. Przez lata rozrastał się coraz bardziej, czego skutkiem jest dzisiejsza posiadłość. Warto wspomnieć, że na terenie domu monarchów, znajdowała się plantacja krzewów morwy założona przez króla Jakuba I Stuarta. Marzeniem władcy była hodowla jedwabników, plany jednak nigdy się nie powiodły. 

Flaga pałacu to ważny element, który sygnalizuje o obecnej sytuacji. Opuszczona do połowy masztu symbolizuje żałobę po śmierci znacznej osoby lub tragicznych wydarzeniach. Z kolei wciągnięta na maszt oznacza, że w rezydencji przebywa król.

Więcej o: