Bardzo trudne warunki w Tatrach. Zima przyszła we wrześniu

Choć mówi się, że pogoda w górach jest zmienna, mało kto spodziewał się, że zima zaskoczy nas we wrześniu. W weekend w górach spadł śnieg. Niektóre szczyty pokryte są nawet 20-centymetrową warstwą puchu. Turystom odradza się wycieczki, bo w wyższych partiach Tatr warunki są trudne.

Jeszcze przez kilka dni trwa kalendarzowe lato, ale w Tatrach... bliżej już do zimy. Pogoda w tym regionie dała się we znaki wszystkim. Mieszkańcy południa Polski mogli cieszyć się śniegiem we wrześniu. W weekend w niektórych partiach Tatr część szczytów pokryła się białym puchem.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Śnieg w Tatrach. Warunki są ekstremalnie trudne

W Tatrach w nocy z soboty na niedzielę spadł pierwszy śnieg. Na wysokości ok. 1400 m n.p.m. zrobiło się biało. Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, poinformował, że na Kasprowym Wierchu znajduje się ok. 12 centymetrów śniegu. Panuje też mróz - termometry na szczycie pokazywały trzy stopnie poniżej zera.

Śnieg pojawił się także na Hali Gąsienicowej, gdzie spadło aż 18 centymetrów białego puchu. Nieco mniej, bo 17 centymetrów jest w Dolinie Pięciu Stawów. Śnieżnie jest także na Giewoncie, Orlej Perci oraz Żółtej Turni.

Londyńczycy rozbijają namioty, by pożegnać królową. Namioty, whisky i wieprzowina o 4:30. Brytyjczycy rezerwują miejsca na pogrzeb

Ratownicy apelują do turystów. Proszą o rozwagę i brak wycieczek

Lokalne władze oraz ratownicy górscy apelują, aby turyści nie zapuszczali się w wyższe partie górskie. Wycieczki mogą być utrudnione, a nawet niebezpieczne. 

Warunki do uprawiania turystyki są trudne, na szlakach jest bardzo ślisko i mokro. W wyższych partiach Tatr występują oblodzenia, a niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń

- podano w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ratownicy proszą, by zdecydować się na wędrówki w niższych partiach górskich oraz dolinach.

W najbliższych dniach synoptycy prognozują, że w górach może spaść jeszcze więcej śniegu. Pokrywa może osiągnąć nawet do 40 centymetrów grubości. Według przewidywań ma to być najbardziej śnieżny wrzesień od lat. 

Góry Stołowe Gdzie jechać w góry na weekend? Góry Stołowe oderwą cię się od codzienności

Więcej o: