Wybierasz się na grzyby? Patrz uważnie, możesz natknąć się na wystające z ziemi palce umarlaka

Palce umarlaka sterczą z ziemi w lesie i straszą grzybiarzy. Czy naprawdę jest się czego bać? Czym są palce umarlaka? Wyjaśniamy.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Sezon na grzyby w pełni, więc wiele osób wyrusza do lasu zbierać dary jesieni. Ale niejednemu grzybiarzowi włosy stanęły dęba na widok palców umarlaka sterczących z ziemi. Zupełnie niepotrzebnie - to nie żaden ożywiony trup, tylko grzyb.  

Próchnilec maczugowaty Uważaj na palce umarlaka podczas grzybobrania. Ten grzyb rośnie w Polsce

Palce umarlaka - grzyb, a nie truposz. Można go zobaczyć w polskich lasach

Palce umarlaka niejednemu grzybiarzowi napędziły stracha i nic dziwnego - przypomina sterczące z ziemi palce trupa. Na szczęście to tylko nietuzinkowo wyglądający grzyb. Można go spotkać w polskich lasach. Przykładem jest Nadleśnictwo Zamrzenica, gdzie leśnicy sfotografowali palce umarlaka.

Palce umarlaka to fantazyjnie wyglądający grzyb. To warto o nim wiedzieć

Palce umarlaka (palce nieboszczyka) są powszechnie występującym na świecie grzybem (poza Afryką i Antarktydą). Grzyb rośnie na martwym drewnie, również zagrzebanym w ziemi, co daje złudzenie, że wyrasta wprost z ziemi. Z wyglądu przypomina ludzkie palce o czarnym lub brązowym kolorze z jaśniejszą końcówką, skąd wzięła się jego potoczna nazwa. Prawdziwa nazwa tego grzyba to próchnilec maczugowaty. Został sklasyfikowany przez przyrodników w 1797 roku, a obecną nazwę nadał mu w 1835 r. Robert Kaye Greville.

Czy jest jadalny? Niestety nie, co prawda nic nie wiadomo o trujących właściwościach, ale jest niesmaczny. Nie ma większego znaczenia dla grzybiarzy, co nie znaczy, że wolno niszczyć owocniki. Warto za to zrobić mu zdjęcie, bo wygląda naprawę niesamowicie. 

Krwawią, topią się, wyglądają jak wnętrzności. Spotkanie ich w lesie grozi ciężkim szokiem Krwawią, topią się, wyglądają jak wnętrzności. Spotkanie ich w lesie grozi ciężkim szokiem

Więcej o: