Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Sezon na grzyby w pełni, więc wiele osób wyrusza do lasu zbierać dary jesieni. Ale niejednemu grzybiarzowi włosy stanęły dęba na widok palców umarlaka sterczących z ziemi. Zupełnie niepotrzebnie - to nie żaden ożywiony trup, tylko grzyb.
Palce umarlaka niejednemu grzybiarzowi napędziły stracha i nic dziwnego - przypomina sterczące z ziemi palce trupa. Na szczęście to tylko nietuzinkowo wyglądający grzyb. Można go spotkać w polskich lasach. Przykładem jest Nadleśnictwo Zamrzenica, gdzie leśnicy sfotografowali palce umarlaka.
Palce umarlaka (palce nieboszczyka) są powszechnie występującym na świecie grzybem (poza Afryką i Antarktydą). Grzyb rośnie na martwym drewnie, również zagrzebanym w ziemi, co daje złudzenie, że wyrasta wprost z ziemi. Z wyglądu przypomina ludzkie palce o czarnym lub brązowym kolorze z jaśniejszą końcówką, skąd wzięła się jego potoczna nazwa. Prawdziwa nazwa tego grzyba to próchnilec maczugowaty. Został sklasyfikowany przez przyrodników w 1797 roku, a obecną nazwę nadał mu w 1835 r. Robert Kaye Greville.
Czy jest jadalny? Niestety nie, co prawda nic nie wiadomo o trujących właściwościach, ale jest niesmaczny. Nie ma większego znaczenia dla grzybiarzy, co nie znaczy, że wolno niszczyć owocniki. Warto za to zrobić mu zdjęcie, bo wygląda naprawę niesamowicie.