Tego nikt się nie spodziewał! Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Będziemy lepić w tym roku bałwany?

Chociaż dopiero minęła połowa września i w ogóle nie myślimy o zimie, to IMGW przygotowało eksperymentalną pogodę długoterminową. Co wynika z analizy danych z kilkudziesięciu ostatnich lat? Chociażby to, że w tym roku grudzień ma być deszczowy.

Do zimy daleko i żadna długoterminowa pogoda nie jest w 100 procentach pewna, jednak IMGW postanowiło sprawdzić pierwsze prognozy na listopad i grudzień. Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podało szacunki pogodowe na koniec jesieni i początek zimy. Musimy mieć na uwadze, ze prognozy długoterminowe mogą się z dnia na dzień zmienić.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Więcej ciekawych informacji o pogodzie długoterminowej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwszy śnieg już w grudniu? Dane IMGW nie pozostawiają złudzeń

Pod koniec 2022 roku spodziewać możemy się obfitych opadów deszczu. Prognoza zakłada również, że w grudniu pojawi się także śnieg. Eksperci zgodnie twierdzą, że tegoroczna suma opadów w całej Polsce ma być większa niż norma z lat 1991-20202. Czy to oznacza, że tegoroczny grudzień będzie zimniejszy niż poprzednie? Nie do końca, analiza Centrum Modelowania IMGW pokazuje, że temperatura będzie wyższa niż norma wieloletnia.

W listopadzie opady większe niż norma pojawią się tylko na północy Polski, w województwie pomorskim oraz zachodniopomorskim. Temperatura ma być w normie. 

To oznacza, że średnia temperatura w listopadzie, oczywiście uwzględniając też noc, zamknie się w granicach 3,5-5,4 stopnia. Z kolei w grudniu ten przedział powinien wynieść od minus 0,6 do plus 1,4 stopnia

- powiedział meteorolog Radosław Droździoł cytowany przez se.pl. Na dalsze informacje musimy jednak poczekać. Czy w grudniu będziemy lepić bałwany? To się okaże niedługo! Póki co przygotujmy się na nadchodzącą jesień.

Więcej o: