Turyści nie kupią już alkoholu w nocy. Zakopane podejmuje radykalne kroki

W ostatnim czasie z zimowej stolicy Polski napływały coraz to nowe doniesienia na temat zachowania niesfornych turystów. Pijani imprezowicze, rajdy samochodowe i interwencje policji zaczynały stawać się częścią krajobrazu Tatr. Zakopane postanowiło podjąć radykalne kroki - koniec ze sprzedażą alkoholu po godzinie 23.

Charakterystyczny zapach oscypków unoszący się na ulicach, majestatyczne Tatry, skocznia narciarska czy skoczna góralska muzyka. Wszystkie te aspekty sprawiają, że Zakopane jest jednym z najpopularniejszych kierunków na spędzenie urlopu. Miasto każdego roku przyciąga turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy - jednak zachowanie niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia. Władze Zakopanego muszą borykać się z głośnymi imprezami syto zakrapianymi alkoholem, bójkami i brudem na ulicach. Już wkrótce ma się to zmienić za sprawą nowej uchwały. 

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Zakopane: Nie kupimy alkoholu w nocy

Głośne wieczory panieńskie i kawalerskie, półnadzy mężczyźni na dachu samochodu i zaczepianie przechodniów - to tylko niektóre doniesienia, które w ostatnim czasie napływały z zimowej stolicy Polski. Alkohol stał się także stałym elementem górskich wycieczek. Jeszcze w maju funkcjonariusze interweniowali w sprawie pijanego mężczyzny, który zasnął... na szlaku do Morskiego Oka. Jak się okazało, w plecaku posiadał spory zapas napojów wyskokowych. 

Pendolino wjeżdża do Gdańska, 14 grudnia 2014 r. Tanie bilety w PKP to fikcja? "Kupno promocyjnych biletów to fikcja"

Tego typu sytuacje skłoniły włodarzy miasta do działania. Podczas czwartkowej sesji radni przegłosowali antyalkoholową uchwałę 11 głosami. Zakaz sprzedaży napojów wyskokowych będzie obowiązywał godz. 23 do 6. W tym czasie będzie można je zakupić jedynie w lokalach gastronomicznych.

Zakazem będą objęte sklepy detaliczne. Wynika to m.in. z wniosków mieszkańców wpływających do miasta, którzy skarżą się na zwiększoną uciążliwość ze strony sklepów sprzedających alkohol właśnie w godzinach nocnych. To pierwszy taki projekt, ale na tę chwilę uważamy, że kompleksowo rozwiąże on problem poprzez ograniczenie dostępności do alkoholu

- mówiła w trakcie obrad rady miasta Joanna Posadzka-Gil, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".

Jesień (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy zaczyna się jesień? To zależy. Jest kilka wyznaczników pory roku

Władze miasta walczą z pijaństwem w Tatrach

Co istotne, sprzedaż alkoholu będzie zakazana także w miejscach znajdujących się w promieniu 50 m od szkół, kościołów, przedszkoli, schronisk oraz noclegowni dla osób bezdomnych. 

Nowa uchwała zostanie ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego i wejdzie w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia. Jak poinformował urząd miasta, przewodniczący rady miasta ma jednak tydzień na przesłanie uchwały do publikacji. Oznacza to, że w praktyce najprawdopodobniej wejdzie ona w życie w ciągu miesiąca i zakaz będzie obowiązywał także w święta i sylwestra

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: