Kiedy zaczyna się jesień? W 2022 roku astronomiczny i kalendarzowy początek zbiegnie się w czasie

Kiedy zaczyna się jesień w 2022 roku? Astronomiczny i kalendarzowy początek jesieni w tym roku zbiegnie się w czasie. Ale są też inne wyznaczniki jesieni. To trzeba wiedzieć o tej porze roku.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak dbać o skórę i włosy jesienią? Podpowiada nasza makijażystka

Początek każdej pory roku wyznacza kilka czynników - meteorologia, fenologia i astronomia. Są też kalendarzowe rozpoczęcia poszczególnych okresów roku, które są stałe. Kiedy zaczyna się jesień? Kalendarzowa zaczyna się 23 września, a w 2022 roku zbiega się w czasie z astronomicznym początkiem pory. Jest to moment, w którym Słońce przechodzi przez punkt Wagi, czyli równonoc jesienna.Wtedy dzień robi się coraz krótszy, a noc przeciwnie - wydłuża się. Są też inne wyznaczniki rozpoczęcia jesieni.

Złota polska jesień (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy jesień? Kalendarzowy i astronomiczny początek jesieni

Kiedy zaczyna się jesień? Ważne są średnie dobowe temperatury 

Moment, kiedy zaczyna się jesień klimatyczna (inaczej termiczna) wyznaczają średnie dobowe temperatury powietrza. Przyjmuje się, że jesienią termometry pokazują wartości od 15 do 5 st. C. Jest też jesień meteorologiczna - trwa równo trzy miesiące, od 1 września do 30 listopada. Są to daty dla półkuli północnej, mieszkańcy południowej części ziemi mają meteorologiczną jesień od 1 marca do 31 maja. Terminy te ustalono na potrzeby obliczeń statystycznych wykonywanych przez meteorologów i klimatologów.

Jesień (zdjęcie ilustracyjne) Pierwszy dzień jesieni. Kiedy zacznie się kalendarzowa?

Kiedy zaczyna się jesień? Porę roku wyznacza aktywność zwierząt i roślin

Dzień, kiedy zaczyna się jesień wyznacza też fenologia, która bada związek zmian czynników klimatycznych i cykliczną aktywnością zwierząt i roślin. Fenologiczna jesień zaczyna się w momencie zaobserwowania takich zjawisk przyrodniczych jak:

  • kwitnienie wrzosu zwyczajnego, 
  • dojrzewanie owoców kasztanowca, leszczyny, derenia świdwy i ligustru pospolitego. 
  • żółknięcie liści kasztanowca zwyczajnego,
  • żółknięcie i opadanie liści lipy drobnolistnej i brzozy brodawkowatej.
Więcej o: