Które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze? Badania nie pozostawiają wątpliwości

Jak się okazuje wybór siedzenia podczas rejsu nie tylko zaważy o naszym komforcie, ale także o bezpieczeństwie. Które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze? Badania i najnowsze dane są jednoznaczne. Podczas rezerwacji warto kierować się tymi wskazówkami.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Podróż samolotem dla wielu osób jest stresująca. Pomimo faktu, że jest to najbezpieczniejszy środek transportu, zdarzają się wypadki i awarie. Które zatem miejsce na pokładzie samolotu jest najbezpieczniejsze? Badania przeprowadzone w USA wszystko szczegółowo wyjaśniają. 

Które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze?

Wypadki i katastrofy lotnicze zdarzają się rzadko, jednak budzą olbrzymi lęk. Spowodowało to przeprowadzenie setek badań i testów dotyczących zależności pomiędzy rozmieszczeniem miejsc w samolocie a liczbą ofiar śmiertelnych. Jak się okazuje, na pokładzie można wyróżnić miejsca, gdzie w trakcie wypadku wskaźnik śmiertelności jest niższy. 

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa, znana również jako FAA, opublikowała bazę danych, w której przeanalizowano zapisy wypadków z ofiarami śmiertelnymi i osobami, które przeżyły, wraz z wykresami miejsc siedzących. Raport został sporządzony na przestrzeni 35 lat, jednak najstarsze dane pochodzą z 1985 r. Szeroka analiza i szczegółowe dane wskazują, że osoby siedzące w tylnej części samolotu, miały 32 proc. wskaźnik śmiertelności. Z kolei środkowych i przednich foteli na pokładzie wskaźnik śmiertelności wynosił odpowiednio 39 i 38 procent. Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem okazało się środkowe w tylnej części maszyny - wskaźnik na poziomie 32 proc. Najgorszym wyborem według danych są fotele ulokowane w przedniej części od strony korytarza - aż 42 proc. wskaźnika śmiertelności. 

Zobacz wideo Czy przewoźnik ma obowiązek zwrócić pieniądze za lot, który się nie odbył? Kuna: Tak

Te miejsca w samolocie warto zarezerwować przed lotem

Uniwersytet w Greenwich w 2008 roku zaprezentował badanie, w którym pod lupę wzięto wykorzystanie wyjść awaryjnych w samolocie po wypadku, który miał miejsce podczas lotu. Dane w tej kwestii były jednoznaczne - pasażerowie miejsc zlokalizowanych bliżej wyjść ewakuacyjnych mieli większe szanse na przeżycie wypadku. Wszystko zależy jednak od przyczyny awarii samolotu oraz lokalizacji usterki. 

Warto podkreślić, że latanie nadal pozostaje najbezpieczniejszym środkiem transportu. Podczas podniebnej podróży należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach takich jak: 

  • zapięte pasy, 
  • zapoznanie się z procedurą ewakuacji, 
  • stosowanie się do komunikatów i poleceń załogi, 
  • odpowiednie przygotowanie do lotu - wygodny ubiór, obuwie na płaskiej podeszwie. 
Więcej o: