Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Egzotyczną mekką w obszarze europy jest bez dwóch zdań wyspa wiecznej wiosny - Madera. Należy do Portugalii, liczy 800 km kwadratowych i skrywa wiele zjawiskowych atrakcji. Wypoczynek w listopadzie poza ścisłym sezonem to idealny pomysł, szczególnie dla fanów górskich wędrówek, surfingu czy dziewiczej przyrody.
Madera zaliczana jest do archipelagu wysp Makaronezji obejmujących wyspy wulkaniczne zlokalizowane na Atlantyku. W ich skład wchodzą m.in. Wyspy Kanaryjskie, Azory czy Wyspy Zielonego Przylądka. Teren położony w sąsiedztwie oceanu jest regionem autonomicznym Portugalii. Liczba mieszkańców nie przekracza 253 tys. z czego aż 40 proc. zamieszkuje stolicę - Funchal.
Wybierając Maderę jako cel listopadowej podróży, warto rozważyć meldunek w Funchal. To najcieplejszy punkt na wyspie o tej porze roku, dodatkowym atutem jest większy dostęp do komunikacji miejskiej, co pomoże zaoszczędzić na wynajmie samochodu. Ważnym aspektem jest pogoda na wyspie - zmienna, gwałtowna i niespodziewana - te trzy słowa opisują ją idealnie. Warto jednak podkreślić, że nie brakuje słonecznych dni - średnio w miesiącu to aż 22. Przed wyprawą w góry i wyższe partie terenu warto jednak się odpowiednio przygotować - wysoka wilgotność i deszcz są częste. Nawet w listopadzie można się tu opalać! Madera potrafi zaskoczyć dosłownie czterema porami roku w krótkim czasie. Jeśli chodzi o temperaturę wody to daleka jest ona od tych egzotycznych - wszystko przez Zimny Prąd Kanaryjski.
Będąc na Maderze niesamowite widoki i malownicze pejzaże będą bardzo częste. Warto zatem odpowiednio zaplanować czas, by skorzystać z jak największej ilości atrakcji. Wśród tych najpopularniejszych można wymienić kolejkę linową w Funchal. Podróż idzie w parze z odwiedzeniem zjawiskowego Ogrodu Botanicznego, gdzie podziwiać możemy m.in. dywany kwiatów. Punktem na mapie, którego nie można pominąć jest także Ogród Tropikalny Monte Palace. Ogromny i spektakularny można podziwiać przez wiele godzin. Miejsce łączy ze sobą sztukę i naturę. Na terenie Ogrodu znajduje się jedna z najważniejszych kolekcji płytek (Azulejos) w Portugalii założona przez Jose Berardo.
Kuchnia i kultura wina to równie istotne atrakcje. Warto zatem spróbować lokalnych produktów i dań takich jak Espada com banana czy Lapas. Warto wspomnieć także o lokalnym winie, które produkowane jest od przeszło 300 lat. Alkohol jest uważany za najtrwalszy trunek na świecie i wciąż w obrocie dostępne są butelki pochodzące z czasów napoleońskich. Kulturową perełką jest także zjazd na sankach - toboganach. Umożliwia to górzysty teren wyspy. Pojazd skonstruowany jest z wikliny, umożliwiał mieszkańcom już od stuleci szybkie przemieszczanie po wioskach.
Najsłynniejszą panoramą jest Dolina Zakonnic (Curral das Freiras). To piękne miejsce można podziwiać z punktu widokowego, skąd roztacza się zjawiskowy widok na dolinę, ale również na otaczające ją strzeliste góry. Znacznie różniącym się od pozostałych, jest miejsce zwane Vereda da Ponta de São Lourenço - Półwyspem Św. Wawrzyńca. Pustynny klimat pozbawiony roślinności i surowa tafla oceanu robi kolosalne wrażenie. Warto odwiedzić także Naturalne baseny lawowe w Porto Moniz, Szlak PR z Pico do Arieiro do Pico do Ruivo, Lewady i Wyspę Porto Santo.