Jak informują rosyjscy organizatorzy wypoczynku, w sezonie turystycznym na zagraniczne wakacje udało się 3,5 mln Rosjan. To blisko 50 proc. mniej niż w 2019 roku, ostatnim przedpandemicznym okresie. W planowaniu urlopu nie przeszkodziły unijne obostrzenia. Do najpopularniejszych kierunków, poza Turcją, należały Gruzja (800 tys.) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (170-180 tys.).
Popularne kierunki nie dla Rosjan
Jak wynika z danych rosyjskich touroperatorów, obywatele federacji niechętnie wybierali się do państw popularnych w Polsce. W zestawieniu brakuje m.in. Włoch, Grecji, Hiszpanii oraz Chorwacji. Uwzględniono z kolei Egipt, do którego udało się około 100 tys. Rosjan oraz Malediwy (55 tys.). Czołową dziesiątkę najchętniej wybieranych kierunków uzupełniły mniej znane europejskim turystom Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan oraz Azerbejdżan i Armenia.
Jak w lipcu informowała rosyjska agencja turystyczna, turyści wybierający się na wakacje w Europie zmienili w 2022 roku swoje plany. Z oferty urlopów w popularnych kurortach skorzystało jedynie około 5 procent dotychczasowych podróżnych.
Liczba turystów wyjeżdżających do Europy skurczyła się z milionów do "dziesiątek tysięcy" w porównaniu z rokiem przed pandemią
- powiedziała cytowana przez "Rzeczpospolitą" Maja Łomidze ze Stowarzyszenia Organizatorów Turystycznych Rosji (ATOR) podczas rozmowy z RIA Novosti.
Ciąg dalszy problemów rosyjskich turystów
Wakacyjne utrudnienia to nie jedyny problem Rosjan. W połowie września coraz więcej krajów Unii Europejskiej wstrzymało lub utrudniło proces wydawania wiz turystycznych obywatelom federacji. Należą do nich m.in. Polska, Czechy, Słowacja, Dania, Belgia, Niderlandy i państwa bałtyckie. To jeden ze skutków decyzji podjętej przez Radę UE. Instytucja zawiesiła 12 września uproszczony reżim wizowy stosowany wobec Rosjan w związku z napaścią na Ukrainę.
Nowe regulacje dotyczą wiz krótkoterminowych, nazywanych również turystycznymi. Obywatele federacji muszą przedstawić więcej dokumentów oraz ponosić droższe opłaty. Wnioski analizowane są indywidualnie, przez co procedura trwa zdecydowanie dłużej.
Decyzja o całkowitym wstrzymaniu wydawania wiz turystycznych należy do władz państw członkowskich. Wprowadzenie tak surowych regulacji może skutkować niewpuszczeniem obywateli Rosji na terytorium Unii Europejskiej oraz brak możliwości otrzymania wizy dającej prawo poruszanie się po strefie Schengen.
O nałożeniu sankcji na turystów z Rosji poinformowali wspólnie premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Wizy Schengen przestaną być wydawane 19 września.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.