Uroczystości żałobne po śmierci królowej Elżbiety II. Od dziś poddani mogą składać hołd monarchini

Wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II w wieku 96 lat wstrząsnęła całym światem. Monarchini krajem rządziła przez 70 lat od 1946 roku do 8 września 2022 roku. Obecnie trwają uroczystości żałobne, a hołd królowej można było oddać w katedrze w Edynburgu. Trumna z ciałem władczyni przewieziona zostanie Pałacu Westminsterskiego i będzie wystawiona na widok publiczny.

Jak podaje Agencja Reutera, trumna ze szczątkami monarchini najpierw przewieziona została do Edynburga, gdzie w średniowiecznej katedrze pw. św. Idziego poddani mogli złożyć jej hołd, następnie przetransportowano ją do Pałacu Buckingham. W środę 14 września po południu trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie przewieziona do Pałacu Westminsterskiego. 

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Członkowie rodziny królewskiej pomaszerują obok trumny z ciałem królowej Elżbiety II

BBC poinformowało, że trumna królowej z pałacu wyjedzie o godzinie 14.22 czasu lokalnego (15.22 czasu polskiego). Poddani będą mogli obserwować orszak, który przejdzie przez centrum Londynu do Pałacu Westminsterskiego. W procesji udział wezmą dzieci Elżbiety II, czyli król Karol III, księżniczka Anna oraz książęta Andrzej i Edward. Obecnemu władcy Wielkiej Brytanii towarzyszyć będą książę William (następca tronu) oraz książę Harry. Królowa małżonka Kamila oraz księżna Kate i Meghan Markle do Pałacu Westminster pojadą samochodem.

Podczas pochodu co minutę w Hyde Parku oddawane będą salwy honorowe. 

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II trafi do Pałacu Westminsterskiego. Będzie można złożyć hołd

Kiedy orszak żałobny dotrze do miejsca docelowego, trumna zostanie umieszczona na katafalku. Przeniosą ją tam żołnierze Gwardii Grenadierów. Arcybiskup Canterbury odprawi krótkie nabożeństwo żałobne. Wieczorem przy trumnie Jej Wysokości czuwać będą dzieci królowej. 

Ciało monarchini będzie spoczywać w Pałacu Westminster do 19 września 2022 roku. Tego dnia odbędzie się też pogrzeb. Trumna o godzinie 10.44 przewieziona zostanie do katedry w Westminsterze, a uroczystości pogrzebowe zaczną się o godzinie 11.00. Zanim to jednak nastąpi, do niedzieli (18 września) będzie można pożegnać się z monarchinią.

 
 
 
Więcej o: