Grzyb, który zmienia owady w "zombie" w polskich lasach. Przejmuje nad nimi kontrolę i powoli zabija

Przyroda potrafi być zaskakująca. Sezon na grzybobranie właśnie się rozpoczął, więc spacerując po lasach, warto mieć oczy szeroko otwarte. W polskich lasach "grasuje" bowiem grzyb, który zamienia owady w "zombie".

Wrzesień to idealny czas na grzybobranie. Wilgotnie i zimne noce sprzyjają pojawianiu się grzybów. W lesie możemy znaleźć więc nie tylko dorodne okazy, które zjemy ze smakiem, czy trujące dla człowieka gatunki, które warto podziwiać z daleka, ale również prawdziwe monstra, które są zagrożeniem dla leśnych mieszkańców.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Grzyb, który zmienia owady w "zombie". Możesz spotkać go w polskim lesie

W polskich lasach pojawił się grzyb, który zmienia owady w "zombie". Za swój cel najczęściej obiera mrówki, które zainfekowane wchodzą na drzewo, wbijają się w liść żuwaczką i obumierają. To jednak nie wszystko. Grzyb, który znajduje się w ciele mrówki, przerasta jej rozmiar, wypuszcza z tyłu jej głowy szypułkę, która następnie pęka i rozsiewa zarodniki. Te z kolei, niesione wiatrem, infekują kolejne mrówki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie szukać grzybów we wrześniu? Grzyby. Gdzie najwięcej grzybów we wrześniu? Jakie grzyby już są? [MAPA]

Chcesz zobaczyć maczużnika? Przyda się "sporo szczęścia i dobre oko"

Maczużnik, bo o nim mowa, jest bardzo rzadkim gatunkiem grzyba, a żeby go spotkać, trzeba mieć niebywałe szczęście.

Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w zombie? W Polsce spotkamy jego nie mniej ciekawego kuzyna Ophiocordyceps ditmarii. Pasożytuje na błonkówkach - infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy), by uwolnić zarodniki

- czytamy na Twitterze Lasów Państwowych.

Jak wskazują Lasy Państwowe w mediach społecznościowych, aby zobaczyć grzyba, przyda się  "sporo szczęścia i dobre oko".

Grzyby - zdjęcie ilustracyjne Gdzie na grzyby we wrześniu 2022? Gdzie jest ich najwięcej? [MAPA]

To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, niewystępujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami - a gdzie osa usiądzie, ciężko przewidzieć

- odpowiadają Lasy Państwowe na komentarz jednego z internautów, który zaciekawionym okazem, chciałby zwiększyć swoje szanse na zobaczenie go na własne oczy.

Więcej o: